• The Game

  • L.A. Confidential

  • Fargo

  • Toy Story

  • Se7en

  • Babe

  • The Bridges of Madison County

    ★★★★★

  • The Usual Suspects

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Léon: The Professional

  • The Shawshank Redemption

  • Pulp Fiction

  • Chungking Express

    ★★★★★

  • Forrest Gump

  • Three Colors: Red

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • The Piano

  • Groundhog Day

    ★★★★★

  • Bitter Moon

  • Twin Peaks: Fire Walk with Me

  • Basic Instinct

  • What About Bob?

    ★★★★

  • The Silence of the Lambs

  • When Harry Met Sally...

  • The Vanishing

    ★★★★★

  • Cinema Paradiso

    ★★★★★

  • Babette's Feast

  • Blue Velvet

    ★★★

  • Out of Africa

  • Witness

  • Paris, Texas

  • Return of the Jedi

  • The Shining

  • The Empire Strikes Back

  • Being There

  • Star Wars

  • The Omen

  • Taxi Driver

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

  • Grey Gardens

  • Picnic at Hanging Rock

  • Chinatown

  • The Conversation

  • The Exorcist

  • The Godfather

  • My Night at Maud's

  • Z

  • The Heart Is a Lonely Hunter

  • Rosemary's Baby

  • 2001: A Space Odyssey

  • The Graduate

  • How to Steal a Million

    ★★★★½

  • A Man and a Woman

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Mary Poppins

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

  • Charade

    ★★★★

  • The Haunting

  • To Kill a Mockingbird

  • What Ever Happened to Baby Jane?

  • The Manchurian Candidate

    ★★★★½

  • The Music Man

  • That Touch of Mink

    ★★★

  • Cléo from 5 to 7

  • The Children's Hour

  • The Innocents

    ★★★½

  • West Side Story

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • The Misfits

    ★★★½

  • Bells Are Ringing

    ★★★★★

  • Psycho

  • The Apartment