• Babes in Arms

  • The Wizard of Oz

  • Bachelor Mother

    ★★★★½

  • The Rules of the Game

  • Wuthering Heights

  • Stagecoach

  • The Citadel

    ★★★½

  • Pygmalion

  • The Lady Vanishes

    ★★★★

  • Holiday

    ★★★½

  • Vivacious Lady

    ★★★

  • Jezebel

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • Snow White and the Seven Dwarfs

  • The Awful Truth

    ★★★★

  • Camille

  • Sabotage

    ★★★½

  • Dodsworth

  • My Man Godfrey

    ★★★★½

  • Swing Time

  • A Day in the Country

  • Mr. Deeds Goes to Town

    ★★★★

  • A Night at the Opera

    ★★★★½

  • Top Hat

    ★★★★★

  • The 39 Steps

    ★★★★½

  • The Thin Man

    ★★★★½

  • It Happened One Night

    ★★★★★

  • Queen Christina

  • Design for Living

    ★★★½

  • Duck Soup

    ★★★★★

  • I'm No Angel

    ★★★

  • Footlight Parade

    ★★★★

  • Dinner at Eight

    ★★½

  • Gold Diggers of 1933

    ★★★★★

  • 42nd Street

  • Trouble in Paradise

    ★★★★★

  • One Way Passage

    ★★★★

  • Blonde Venus

    ★★★★

  • Horse Feathers

    ★★★★

  • Jewel Robbery

    ★★★★★

  • Merrily We Go to Hell

    ★★★★

  • Vampyr

  • Freaks

  • Shanghai Express

  • Union Depot

    ★★★

  • Monkey Business

    ★★★★½

  • M

  • Dracula

    ★★★★

  • City Lights

  • Little Caesar

  • L'Âge d'Or

  • Animal Crackers

    ★★★★★

  • The Blue Angel

  • City Girl

    ★★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

  • The Lodger: A Story of the London Fog

    ★★★★½

  • Metropolis

  • The General

  • The Phantom of the Opera

  • Nosferatu

  • Broken Blossoms

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon