• Bells Are Ringing

    Bells Are Ringing

    ★★★★★

    “I’ve spent my whole life tuning in on other people’s lives. Playing all sorts of imaginary characters. It became even more real to me than I was. He fell in love with one of them. Not with me. But, who is me? I don’t know myself, who I am.”

    This film is straight up dopamine!! It fills you with such joy, warmth, and romance that you can’t help but feel light on your feet afterwards. Judy Holliday and Dean Martin…

  • How to Steal a Million

    How to Steal a Million

    ★★★★½

    Simon: “There’s the bathroom, take off your clothes.”
    Nicole: “Are we planning the same sort of crime?”

    Oh boy, Peter O’Toole 🥵 He has that suaveness that wins me over at the drop of a hat. And add in Audrey Hepburn to the mix? There was no way in hell that I was going to dislike this. It is an utterly ridiculous plot, but their chemistry and performances are so convincing that they pull it off! If you don’t take…

  • Born Yesterday

    Born Yesterday

    ★★★★½

    Billie: You know what you are?
    Harry: What?
    Billie: ANTISOCIAL

    Judy Holliday where have you been all my life? This is my first film of hers, and I have been missing out on a comedic queen. You instantly see the command she has on the screen. She has an ability to make anything sound funny simply through her absolutely charming intonation and child-like expression. She also lends incredible depth to her character Billie Dawn. She might look like a dumb-blonde…

  • The Quiet Man

    The Quiet Man

    ★★★★★

    Flynn: “None of that now, none of that....a bold sinful man you are Sean Thornton. And who taught you to be playing patty-fingers in the Holy Water?”
    Thornton: “Just being polite, is all.”

    Oh. my. gosh. What a stunning film. There are so many layers of beauty, humor, and passion that are present throughout, leaving me captivated every moment. The lush Technicolor vistas of Ireland instantly draw you in, but when you see Maureen O’Hara walking among the sheep in…

  • The Philadelphia Story

    The Philadelphia Story

    ★★★★

    Margaret Lord: “Oh, dear. Is there no such thing as privacy anymore?”
    Tracy Lord: “Only in bed, mother, and not always there.” *glares at C.K. Dexter Haven*

    Drunk Jimmy Stewart singing ‘Somewhere Over The Rainbow’ is all I needed in this life. I’m going to go out on a limb here and say that even though Cary was in this film, Jimmy was by far my favorite *GASP*. Jimmy is just so natural in this role. He goes from annoyed, to…

  • It Started with Eve

    It Started with Eve

    ★★★★

    “ I was just telling you about the fellow I used to go with. Turns out he was fickle - he married his fiancee.”

    DEANNA DURBIN!!!! How did I not know about this literal goddess?!? She is gorgeous, has a stunning operatic voice, charms you to death with her personality, and conveys such a wholesomeness in her acting. It was almost love at first sight for me.

    This is such a feel-good film! It’s one of those comedies you can’t…

  • Design for Living

    Design for Living

    ★★★½

    “It's true we had a gentleman's agreement, but unfortunately, I am no gentleman.”

    WOW this is jam-packed with sexual innuendos. And I am shocked that they straight up talk about sex too!! Gary Cooper, Fredric March, and Miriam Hopkins make a charming and adorable trio. I particularly love the friendship dynamic between Cooper and March. They convey such love for each other, and seeing male friendship portrayed that way is really refreshing. I have to say that Gary Cooper is…

  • Notorious

    Notorious

    ★★★★½

    Alicia: “Say it again, it keeps me awake.
    Devlin: “I love you”

    God that sexual tension is something else 🥵 Find me two people with more explosive chemistry than Ingrid Bergman and Cary Grant. They literally make me blush! This is definitely Hitchcock’s most romantic film in my opinion. The romance is of such intensity that it makes you forget that the film is not as suspenseful compared to other Hitchcock films. The suspense does pick up in the second…

  • A Night to Remember

    A Night to Remember

    ★★★★½

    “We have dressed now in our best, and are prepared to go down like gentlemen.”

    The best Titanic film of all time. Period. As a lover of history, I greatly appreciated the realness of the portrayals and the amount of time spent focusing on different passengers on the ship, in contrast to a dramatic romanticization of primarily two fictional characters. Don’t get me wrong, I like James Cameron’s Titanic, but it’s not my first choice if I’m in the mood…

  • An Affair to Remember

    An Affair to Remember

    ★★★★

    “It’s nobody's fault but my own. I was looking up... it was the nearest thing to heaven. You were there...”

    They really went for the emotional jugular at the end didn’t they 😭🤧 As a Cary Grant enthusiast, I want to first say that his character arc in this film is absolutely beautiful: from a bachelor, who only looks for sex and money in a woman, to a man who is willing to transform his life to provide for the…

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★★

    “For wherever the sun rises and sets, in the city’s turmoil or under the open sky on the farm, life is much the same; sometimes bitter, sometimes sweet.”

    I’m almost at a loss for words. This is a truly powerful film that is timeless in its portrayal of life and love. Every single frame is pure artistry, creating stunning atmospheres that show the darkness of lust, the euphoria of love, and the torment of guilt. Sound and dialogue are not…

  • Sullivan's Travels

    Sullivan's Travels

    ★★★

    “Buy me some ham and eggs before I bite you.”

    My first Veronica Lake film! Gosh I understand why she catapulted into fame; she’s a seductive beauty with some serious hair goals. She’s also quite badass for such a little lady and I’m here for it. Now on to the film....I’m a little embarrassed to say that I didn’t love it as much as I had expected. I was really hyped to see one of the greatest comedies ever made,…