Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
It's Complicated

It's Complicated

2009
×
★★½
Edit this entry  
16
Don't Breathe 2

Don't Breathe 2

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Kissing Booth 3

The Kissing Booth 3

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
12
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Escape Room: Tournament of Champions

Escape Room: Tournament of Champions

2021
×
Read the review Edit this entry  
19
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Ten Commandments

The Ten Commandments

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★
Edit this entry  
12
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Problem Child

Problem Child

1990
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Big Shave

The Big Shave

1967
×
★★★½
Edit this entry  
30
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★★★
Edit this entry  
30
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★
Edit this entry  
30
Superbad

Superbad

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lovely Bones

The Lovely Bones

2009
×
★★★
Edit this entry  
16
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Edit this entry  
15
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★
Edit this entry  
24
Footloose

Footloose

1984
×
★★★
Edit this entry  
22
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Family

The Family

2013
×
★★
Edit this entry  
16
The 400 Blows

The 400 Blows

1959
×
★★★★
Edit this entry  
16
Coming 2 America

Coming 2 America

2021
×
Edit this entry  
14
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
12
Slumdog Millionaire

Slumdog Millionaire

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
Mystery Train

Mystery Train

1989
×
★★★½
Edit this entry  
04
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Premature

Premature

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The King's Speech

The King's Speech

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
G-Force

G-Force

2009
×
Read the review Edit this entry  
19
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Minari

Minari

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Table 19

Table 19

2017
×
★★
Edit this entry  
16
Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

Don't Tell Mom the Babysitter's Dead

1991
×
★★★
Edit this entry  
16
Casting By

Casting By

2012
×
★★★
Edit this entry  
15
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★
Edit this entry  
07
1917

1917

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★
Edit this entry  
01
Election

Election

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry