nadine has logged 421 entries for films during 2015.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Carol

Carol

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Chicago

Chicago

2002
×
★½
Edit this entry  
29
3 Women

3 Women

1977
×
★★★½
Edit this entry  
28
Queen of Earth

Queen of Earth

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

Wallace & Gromit: The Curse of the Were-Rabbit

2005
×
★★★½
Edit this entry  
26
Stagecoach

Stagecoach

1939
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Edit this entry  
24
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Edit this entry  
23
Blackhat

Blackhat

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Full Contact

Full Contact

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
20
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Ninja: Shadow of a Tear

Ninja: Shadow of a Tear

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Edit this entry  
15
Sorcerer

Sorcerer

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Chi-Raq

Chi-Raq

2015
×
★★★★
Edit this entry  
13
Out 1

Out 1

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
11
We Are Your Friends

We Are Your Friends

2015
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Top Hat

Top Hat

1935
×
★★★½
Edit this entry  
10
Eden

Eden

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
Wild Canaries

Wild Canaries

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Coal, Thin Ice

Black Coal, Thin Ice

2014
×
★★★★
Edit this entry  
06
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★★★
Edit this entry  
05
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
04
The Visit

The Visit

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Gold Diggers of 1933

Gold Diggers of 1933

1933
×
★★★★
Edit this entry  
02
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
01
88:88

88:88

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★½
Edit this entry  
29
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
28
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Creed

Creed

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Princess of France

The Princess of France

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Results

Results

2015
×
★★★★
Edit this entry  
25
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★★★
Edit this entry