Gavin has logged 388 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Little Girl Who Lives Down the Lane

The Little Girl Who Lives Down the Lane

1976
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★½
Edit this entry  
28
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Seventh Curse

The Seventh Curse

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Devil Rides Out

The Devil Rides Out

1968
×
★★★★
Edit this entry  
16
The Black Belly of the Tarantula

The Black Belly of the Tarantula

1971
×
★★★
Edit this entry  
15
The Batman vs. Dracula

The Batman vs. Dracula

2005
×
★★½
Edit this entry  
14
Trail of the Screaming Forehead

Trail of the Screaming Forehead

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
The Haunted Palace

The Haunted Palace

1963
×
★★★½
Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

1982
×
★★½
Edit this entry  
13
Sgt. Kabukiman N.Y.P.D.

Sgt. Kabukiman N.Y.P.D.

1990
×
★★½
Edit this entry  
13
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bloodsport: The Dark Kumite

Bloodsport: The Dark Kumite

1999
×
½
Edit this entry  
12
Bloodsport III

Bloodsport III

1996
×
★½
Edit this entry  
12
Bloodsport II

Bloodsport II

1996
×
★★
Edit this entry  
12
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★★½
Edit this entry  
09
Demon Wind

Demon Wind

1990
×
★★★
Edit this entry  
09
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Haunting

The Haunting

1999
×
Read the review Edit this entry  
08
The Mole People

The Mole People

1956
×
★½
Edit this entry  
08
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Lifeforce

Lifeforce

1985
×
★★★
Edit this entry  
08
Night Monster

Night Monster

1942
×
★★½
Edit this entry  
08
Witch Story

Witch Story

1989
×
★★
Edit this entry  
08
The Relic

The Relic

1997
×
★★
Edit this entry  
07
Papillon

Papillon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
06
Stir of Echoes

Stir of Echoes

1999
×
★★★
Edit this entry  
05
Intruder

Intruder

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Arachnophobia

Arachnophobia

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Mist

The Mist

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hitcher

The Hitcher

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hitcher II: I've Been Waiting

The Hitcher II: I've Been Waiting

2003
×
★½
Edit this entry  
28
The Hitcher

The Hitcher

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Student of Prague

The Student of Prague

1926
×
★★★½
Edit this entry  
15
Razorback

Razorback

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Pack

The Pack

2015
×
★★½
Edit this entry  
14
The Pack

The Pack

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Rogue

Rogue

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bruiser

Bruiser

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
The House by the Cemetery

The House by the Cemetery

1981
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Nightmare City

Nightmare City

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Phenomena

Phenomena

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Kill, Baby... Kill!

Kill, Baby... Kill!

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dementia 13

Dementia 13

1963
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Village of the Damned

Village of the Damned

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hour of the Wolf

Hour of the Wolf

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peeping Tom

Peeping Tom

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Keep

The Keep

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Cemetery Man

Cemetery Man

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry