lilmoviereviews has logged 156 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Shaggy D.A.

The Shaggy D.A.

1976
×
★★
Edit this entry  
27
Take Me Out

Take Me Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
23
A Christmas Carol

A Christmas Carol

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★★★
Edit this entry  
13
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Waves

Waves

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Report

The Report

2019
×
★★
Edit this entry  
02
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

Pirates of the Caribbean: Dead Man's Chest

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Steel Magnolias

Steel Magnolias

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Earthquake Bird

Earthquake Bird

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The King

The King

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Terminator: Dark Fate

Terminator: Dark Fate

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Making Waves : The Art of Cinematic Sound

Making Waves : The Art of Cinematic Sound

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Monkey Business

Monkey Business

1931
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Current War

The Current War

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Cocoanuts

The Cocoanuts

1929
×
★★★½
Edit this entry  
24
Alien

Alien

1979
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jexi

Jexi

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
The Addams Family

The Addams Family

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Judy

Judy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry