Jack has logged 44 entries for films during September 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Age of Bloom

Age of Bloom

2001
×
★★½
Edit this entry  
28
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mountains May Depart

Mountains May Depart

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Watermelon Man

Watermelon Man

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Ravishing of Frank N. Stein

The Ravishing of Frank N. Stein

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Roja

Roja

1992
×
★★★
Edit this entry  
24
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★½
Edit this entry  
23
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Million Dollar Baby

Million Dollar Baby

2004
×
★★★★
Edit this entry  
22
La Région Centrale

La Région Centrale

1971
×
½
Edit this entry  
22
Looking at the World in a New Way: The Making of Tenet

Looking at the World in a New Way: The Making of Tenet

2020
×
★★
Edit this entry  
21
Noroi: The Curse

Noroi: The Curse

2005
×
½
Edit this entry  
21
Brother

Brother

1997
×
★★★½
Edit this entry  
19
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Candyman

Candyman

1992
×
★★
Edit this entry  
18
Candyman

Candyman

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Kill Zone 2

Kill Zone 2

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Léon Morin, Priest

Léon Morin, Priest

1961
×
★★★
Edit this entry  
14
Belly

Belly

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Violent Cop

Violent Cop

1989
×
★★½
Edit this entry  
13
Love in the Afternoon

Love in the Afternoon

1972
×
★★★½
Edit this entry  
12
Claire's Knee

Claire's Knee

1970
×
½
Edit this entry  
11
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★½
Edit this entry  
10
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
½
Edit this entry  
09
My Night at Maud's

My Night at Maud's

1969
×
★★★
Edit this entry  
08
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Bakery Girl of Monceau

The Bakery Girl of Monceau

1963
×
★★★½
Edit this entry  
08
Stray Dogs

Stray Dogs

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Happy Hour

Happy Hour

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Hidden Fortress

The Hidden Fortress

1958
×
★★★½
Edit this entry  
06
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Lonely Villa

The Lonely Villa

1909
×
★★
Edit this entry  
04
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Twilight Saga: New Moon

The Twilight Saga: New Moon

2009
×
★★★★
Edit this entry  
02
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★
Edit this entry  
02
Cans Without Labels

Cans Without Labels

2019
×
½
Edit this entry  
01
Madea's Family Reunion

Madea's Family Reunion

2006
×
★★★★
Edit this entry