lissa has logged 267 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
My Cousin Rachel

My Cousin Rachel

2017
×
★★½
Edit this entry  
30
Blockers

Blockers

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
Edit this entry  
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★½
Edit this entry  
29
Judy

Judy

2019
×
★★
Edit this entry  
29
Little Monsters

Little Monsters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Teen Spirit

Teen Spirit

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Aeronauts

The Aeronauts

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Klaus

Klaus

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
Edit this entry  
24
The Last Black Man in San Francisco

The Last Black Man in San Francisco

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Edit this entry  
18
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★★
Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Vita & Virginia

Vita & Virginia

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hannibal

Hannibal

2001
×
Edit this entry  
28
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Nightingale

The Nightingale

2018
×
★★★½
Edit this entry  
27
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★
Edit this entry  
25
We're the Millers

We're the Millers

2013
×
★★½
Edit this entry  
25
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
20
Maleficent: Mistress of Evil

Maleficent: Mistress of Evil

2019
×
Edit this entry  
20
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Edit this entry  
20
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

2004
×
★½
Edit this entry  
19
Fright Night

Fright Night

2011
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Lion King

The Lion King

2019
×
★★
Edit this entry  
19
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Halloween

Halloween

1978
×
★½
Edit this entry  
18
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★½
Edit this entry  
17
Only Lovers Left Alive

Only Lovers Left Alive

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry