Carson has logged 72 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Kamikaze 1989

Kamikaze 1989

1982
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Macon County Line

Macon County Line

1974
×
★★★
Edit this entry  
30
Julia

Julia

2013
×
Read the review Edit this entry  
30
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
Edit this entry  
30
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Psycho

Psycho

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

The Effect of Gamma Rays on Man-in-the-Moon Marigolds

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
★★★
Edit this entry  
24
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Illuminated Texts

Illuminated Texts

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jackass 3D

Jackass 3D

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

This Side of Paradise: Fragments of An Unfinished Biography

1999
×
★★★½
Edit this entry  
20
Celluloid Nightmares

Celluloid Nightmares

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Infernal Cakewalk

The Infernal Cakewalk

1903
×
★★
Edit this entry  
19
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
My Son, My Son, What Have Ye Done

My Son, My Son, What Have Ye Done

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Living End

The Living End

1992
×
★★★
Edit this entry  
19
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
★★★★
Edit this entry  
18
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Hi, How Are You Daniel Johnston?

Hi, How Are You Daniel Johnston?

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dark Future

Dark Future

1994
×
★★
Edit this entry  
16
Death Bed: The Bed That Eats

Death Bed: The Bed That Eats

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Spontaneous Combustion

Spontaneous Combustion

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Babo 73

Babo 73

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Right On!

Right On!

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vapors

Vapors

1965
×
★★½
Edit this entry  
11
The Flying Luna Clipper

The Flying Luna Clipper

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Camera Buff

Camera Buff

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Bone

Bone

1972
×
★★★½
Edit this entry  
10
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★½
Edit this entry  
10
Speed

Speed

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Greaser's Palace

Greaser's Palace

1972
×
★★★
Edit this entry  
09
Chicago Rot

Chicago Rot

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
The Swinging Cheerleaders

The Swinging Cheerleaders

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Putney Swope

Putney Swope

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Mother and the Whore

The Mother and the Whore

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Hunt

The Hunt

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dreams

Dreams

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Love Is the Message, the Message Is Death

Love Is the Message, the Message Is Death

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Wild Style

Wild Style

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry