LisaMaya has logged 43 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Outlaws

The Outlaws

2017
×
★★★
Edit this entry  
30
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Edit this entry  
30
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Edit this entry  
29
A Bridge Too Far

A Bridge Too Far

1977
×
★★★½
Edit this entry  
28
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★½
Edit this entry  
21
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
20
Lock, Stock and Two Smoking Barrels

Lock, Stock and Two Smoking Barrels

1998
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★½
Edit this entry  
01
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dersu Uzala

Dersu Uzala

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Big Eyes

Big Eyes

2014
×
★★★½
Edit this entry  
05
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Edit this entry  
02
Kagemusha

Kagemusha

1980
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
06
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Edit this entry  
13
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
Infernal Affairs III

Infernal Affairs III

2003
×
★★★
Edit this entry  
10
Cool Runnings

Cool Runnings

1993
×
★★★
Edit this entry  
09
Infernal Affairs II

Infernal Affairs II

2003
×
★★★½
Edit this entry  
07
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Infernal Affairs

Infernal Affairs

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Mama

Mama

2013
×
★★½
Edit this entry  
28
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★½
Edit this entry  
26
Serial (Bad) Weddings

Serial (Bad) Weddings

2014
×
★★½
Edit this entry  
25
Haute Cuisine

Haute Cuisine

2012
×
★★★
Edit this entry