Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Killing Them Softly

Killing Them Softly

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Freaky

Freaky

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Project X

Project X

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Clifford

Clifford

1994
×
★★
Edit this entry  
15
Waiting

Waiting

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
13
The Watch

The Watch

2012
×
★★
Edit this entry  
10
Chromoflex Workshop

Chromoflex Workshop

2020
×
Edit this entry  
10
Luminous Experiences

Luminous Experiences

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Light Isle

Light Isle

2020
×
★★★★
Edit this entry  
10
from within a great silence

from within a great silence

2020
×
★½
Edit this entry  
10
breathing

breathing

2020
×
Edit this entry  
10
Permanent Obsolescence

Permanent Obsolescence

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Searching for Beauty in Student Loan Debt or at Least the Envelopes in Which it Comes

Searching for Beauty in Student Loan Debt or at Least the Envelopes in Which it Comes

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
eyesore

eyesore

2020
×
★★½
Edit this entry  
10
Ansias

Ansias

2018
×
Edit this entry  
10
last gleaming (sketch #1)

last gleaming (sketch #1)

2020
×
★★
Edit this entry  
10
Goodbye Pig

Goodbye Pig

2014
×
★★
Edit this entry  
10
No Land

No Land

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Auricon Test #2

Auricon Test #2

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Decked Out

Decked Out

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Old Hat

Old Hat

2016
×
★★★★
Edit this entry  
09
Pink Opaque

Pink Opaque

2003
×
★★
Edit this entry  
09
Palms

Palms

2011
×
★★½
Edit this entry  
09
The Distance Between Here and There

The Distance Between Here and There

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
09
VOID (4.INABILITY)

VOID (4.INABILITY)

2016
×
★★★
Edit this entry  
09
The Waves

The Waves

2004
×
★★★
Edit this entry  
09
The Dark Room

The Dark Room

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
traveling thru with eyes closed tight

traveling thru with eyes closed tight

2006
×
★★★★
Edit this entry  
07
Eega

Eega

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Private Life

Private Life

2018
×
★★½
Edit this entry  
02
Guest of Honour

Guest of Honour

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Blind Alley

Blind Alley

1939
×
★★★
Edit this entry  
01
Kangaroo Jack

Kangaroo Jack

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Family Viewing

Family Viewing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Speaking Parts

Speaking Parts

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Next of Kin

Next of Kin

1984
×
★★★
Edit this entry  
29
See Spot Run

See Spot Run

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Walker

Walker

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Most Likely to Murder

Most Likely to Murder

2018
×
★★½
Edit this entry  
26
The Little Hours

The Little Hours

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★
Edit this entry  
20
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★½
Edit this entry  
20
Unhinged

Unhinged

2020
×
Edit this entry  
19
Rare Exports: A Christmas Tale

Rare Exports: A Christmas Tale

2010
×
★★★★
Edit this entry  
15
Kids

Kids

1995
×
★★★
Edit this entry  
12
Jack Frost

Jack Frost

1997
×
Edit this entry