• The Graduate

    ★★★★★

  • Valley of the Dolls

  • La Chinoise

    ★★★★★

  • Bonnie and Clyde

    ★★★★½

  • Belle de Jour

    ★★★½

  • The Young Girls of Rochefort

    ★★★★½

  • La Collectionneuse

  • Daisies

    ★★★★★

  • Made in USA

    ★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • The Nun

  • Masculin Féminin

    ★★★½

  • Emotion

  • A Charlie Brown Christmas

  • Pierrot le Fou

    ★★★★★

  • Alphaville

    ★★★½

  • The Sound of Music

    ★★★½

  • Band of Outsiders

    ★★★

  • The Umbrellas of Cherbourg

    ★★★★½

  • Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

    ★★★★½

  • Contempt

    ★★★★

  • Le Petit Soldat

    ★★★

  • The Bakery Girl of Monceau

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★½

  • The Fabulous Baron Munchausen

  • Vivre Sa Vie

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★½

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • A Woman Is a Woman

    ★★★★

  • La Notte

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★½

  • Breathless

    ★★★½

  • Hiroshima Mon Amour

    ★★★★½

  • The Seventh Seal

    ★★★★

  • Funny Face

  • White Christmas

  • Roman Holiday

  • Singin' in the Rain

  • Sunset Boulevard

    ★★★★½

  • Meshes of the Afternoon

  • Gone with the Wind

    ★★★

  • City Lights

  • Un Chien Andalou

  • The Passion of Joan of Arc

    ★★★★½

  • October (Ten Days that Shook the World)

  • The Ocean Waif

  • Hypocrites

  • The Great Train Robbery

  • A Trip to the Moon