• #Alive

    #Alive

    ★★★★½

    Loved watching this film I actually wish it was longer for once. So much action and love the twist of the man that saves them also ending was pretty good constantly on the edge of my seat

  • Death to 2020

    Death to 2020

    ★★★

    Me and mum loved this such a fun watch and really funny loved that it was taking the piss of the year and was true events

  • Over the Moon

    Over the Moon

    ★½

    Quite a bad film with bad songs but such a lovely concept of the lover waiting on the moon

  • Chicago

    Chicago

    ★★★★

    Sexy fucking film that makes killing people also sexy such good musical with such sexy good songs sexy film did I say sexy because it’s sexy

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    Brilliant film ahahaha so much going on there’s no time to think which I love brilliant acting by Leo and Jonah hill is always jokes I love his white teeth 
    Just a loud and obnoxious film tbh

  • Creep

    Creep

    ★★★

    Peach fuzzzzz
    Fucking weird film I loved all the twists and turns it took and the fact that it was a home film was pretty cool camera angles

  • Hunt for the Wilderpeople

    Hunt for the Wilderpeople

    ★★★★½

    Such a funny film just so jokes love the characters and love their growing relationship

  • The Prom

    The Prom

    ½

    Just awful. I don’t know what was worse James corden playing a gay American or the songs in it

  • Punch-Drunk Love

    Punch-Drunk Love

    ★★★★

    Probably one of Adam sanders best films it’s just brilliant. Ahaha how he buys flights to Hawaii with fucking vouchers is just so good 
    Such a good laugh

  • Coraline

    Coraline

    ★★★★

    Sooo good I absolutely love this cartoon stop motion there needs to be way more films like this. Every single character in this is so goofy and shows so much imagination it’s so good

  • Superbad

    Superbad

    ★★★★½

    Fucking classic wayyy to many quotes that are used on a daily with my friends best one has got to be take off your waistcoat you look like Aladdin

  • Brave

    Brave

    ★★½

    “It’s just me boooow”
    Love that it’s Scottish just amps it up. Such a good Disney film and so good when they all turn into bears ahah