• About Time

    About Time

    ★★★★★

    Insane insane insane insane. Watch any time of year or day and I will still cry when they play their last ping pong game. Rachael madams is probably one of the best actresses and i would swap to look like her any day

  • The Great Gatsby

    The Great Gatsby

    ★★★★★

    One of my fave films ever of all time. The way it’s  filmed the colour the costumes the sound track is all on point. DAISY BEUCANNEN is so fucking fit I would turn lesbian for her. I just don’t really like Spider-Man too much in it

  • Enola Holmes

    Enola Holmes

    ★★★

    I don’t think I should have enjoyed this film as much as I should have but hey ho. I loved the female empowerment

  • Mean Girls

    Mean Girls

    ★★★★½

    Honestly one of the best chick flicks ever made and such a classic in every 2000s girl growing up. 
    You go glen coco

  • Prisoners

    Prisoners

    ★★★★½

    This was fucking mad. The ending where he gets put in the hole by the old lady was soooooo goooddd I was not expecting it at all, I thought it was the snake man

  • Mulholland Drive

    Mulholland Drive

    I’ve never been so confused in a film in my whole life but I kinda enjoyed the story line. If there even was one.

  • Titanic

    Titanic

    ★★★★★

    Fucking hell this film is just unbelievable and just so so so sad there’s so many emotions in this film it should be a crime to send you on such a rollercoaster. The end when people are throwing themselves off the boat just gets me going.

    Also there was enough room on the door for Jack

  • Booksmart

    Booksmart

    ★★★★

    Ahahaha this was actually so jokes me and my mum loved it. Such a good story of friendship that takes you on such a fun night out where they just get up to so much weird shit. I wanna watch it now actually while I’m writing this

  • The Prestige

    The Prestige

    ★★★★

    Are you watching closely? The very opening scene of this film I was so gassed but then it just slowly took me through. 
    The ending was just a bit obvious with out it being obvious. I came up with a better ending than noland himself. So both the magicians are working together the whole time and the whole film is just one big magic show!

  • The Perks of Being a Wallflower

    The Perks of Being a Wallflower

    ★★★

    Was just okay. The ending was really sad but they could have done more on it I think. Emma stones American voice is just of putting tbh. I think the stepbrother is amazing and carries the whole film himself

  • Fantastic Mr. Fox

    Fantastic Mr. Fox

    ★★★★★

    Wes Anderson’s finest and best film but also only film of his that I’ve watched. The music the stop motion and the camera angles are all just insanely perfect actually can’t fault. Connor we need to watch this together soon

  • WALL·E

    WALL·E

    ★★★★½

    This fucking hits home so much because it is actually coming true it’s so sad. I think this is the best concept of a film so much and Eva and wall e are the best duo EVER