• 9

    9

    ★★★★½

    This film is so unbelievably good and the animation is amazing and ALL OF THE SACKS

  • The Wailing

    The Wailing

    ★★★

    A bit all over the place is the wailing, some parts were amazing and other scenes were just a bit irrelevant and unneeded. Also endings like that just really fucking get on my nerves but it was good fun and quite scary 
    That little girls acting was 10/10

  • Love and Monsters

    Love and Monsters

    ★★★

    Boy is the most obedient dog I have ever seen

  • Palm Springs

    Palm Springs

    ★★★★

    This film was actually way funnier than I thought #loved watching with with #connor_may99 was #hilar
    Fuck being in a time loop with him tho

  • Save Ralph

    Save Ralph

    ★★★★

    What was sad about this is that they humanised the bunny then people had feelings for it

  • Surf's Up

    Surf's Up

    ★★★★★

    Honestly the best Disney film ever made I couldn’t think of anything better to ever watch ever I could watch this whenever whatever mood whenever

  • Sleepers

    Sleepers

    ★★★★

    Sweet fucking Revenge  
    If I watched this film a year ago I would have hated it. This film shows the true beauty of friendship and loyalty throughout a lifetime of torture and discomfort, and it was also really funny at times and I fucking sobbed at the end. A really difficult but enjoyable film to watch

  • Fear and Loathing in Las Vegas

    Fear and Loathing in Las Vegas

    ★★

    This Film is very average but I rate the bravery of making this as the madness and some of the shots are a actually really good. So over exaggerated what drugs and acid are like, but I guess that’s the fun of it

  • Memento

    Memento

    ★★★★

    Once you get past being confused for half the film and jumping to past to present and future this film just gets better and better. Made me feel like I had short term memory loss. Similar to tenet

  • Truly Madly Deeply

    Truly Madly Deeply

    ★★

    Was only half watching this but didn’t realise how sad it would be. Alan and Juliette are a perfect couple for this film

  • Inside Man

    Inside Man

    ★★★½

    God intense back robbery that’s also funny so a good watch

  • Mother

    Mother

    ★★★★★

    I’m going to learn acupuncture so I can forget this film and watch it everyday.