• Drowning by Numbers

    Drowning by Numbers

    ★★★½

    I was defo more into the number finding than the film it’s self, only because it’s never been done before appear from a children’s book i red when I was younger and you had to find each duck on every page.
    The film tho it’s self is so clever, the fact that each game that smut explains is actually a metaphor for what’s going on in the film at the time. Just like cook the theif there is so much art in his films and it’s not just about the script, eveything about his films is art which is cool

  • 12 Years a Slave

    12 Years a Slave

    ★★★★½

    The only reason this film isn’t a 5/5 is because 1 it wasn’t long enough (which for me is unheard of) and 2 because it is the most heartbreaking 2 hours to sit through. I still can’t actually get it into my head that this actually happened and was only 150 years ago. I am so beyond speechless. Lupita and fassbenders performance was outstanding

  • Hosts

    Hosts

    ½

    Eveything about shit is shit

  • Split

    Split

    ★★

    The acting from mr tumnus is fucking mad but the acting is just appalling and the ending is trash, I was weirdly hooked until the end

  • Ocean's Eleven

    Ocean's Eleven

    ★★★

    I love all of these films I think they are so fun to watch, mainly because I feel like I’m robbing a casino

  • Saving Private Ryan

    Saving Private Ryan

    ★★★★★

    Masterpiece and a ducking sad film. Always gets me when the man frank from friends gets shot and calls for mummy

  • Trainspotting

    Trainspotting

    ★★½

    I wanna watch this again last time I watched it was years ago with my mum because she never let me watch it until I begged her and she said as long as I can sit by yourside for the baby part when it crawls on all the needles. Just that alone i know this film is deep

  • Borat Subsequent Moviefilm

    Borat Subsequent Moviefilm

    ★★

    Bleat is usually so jokes but this film just felt way to forced that none of the jokes landed

  • Finding Nemo

    Finding Nemo

    ★★★★★

    I have nothing bad to say about this film apart from the girl with braces is an an absolute bitch

  • Monsters, Inc.

    Monsters, Inc.

    ★★★★

    Is and will always be in my top 3 fave Disney films absolute classic

  • Before Sunrise

    Before Sunrise

    ★★

    I was so deep into this story line and the flow of conversation that I forgot how bored I was until I finished it and couldn’t remember anything that happened

  • Crazy, Stupid, Love.

    Crazy, Stupid, Love.

    ★★★★½

    This    Film   Is   Eveything   Good    In   Films 
    Happy feel good funny jokes sexy film when they all meet at the end had me more shocked than when Voldemort was Luke’s father