LIZE01 has written 24 reviews for films rated ★★★★★ .

  • Surf's Up

    Surf's Up

    ★★★★★

    Honestly the best Disney film ever made I couldn’t think of anything better to ever watch ever I could watch this whenever whatever mood whenever

  • Mother

    Mother

    ★★★★★

    I’m going to learn acupuncture so I can forget this film and watch it everyday.

  • Saving Private Ryan

    Saving Private Ryan

    ★★★★★

    Masterpiece and a ducking sad film. Always gets me when the man frank from friends gets shot and calls for mummy

  • Finding Nemo

    Finding Nemo

    ★★★★★

    I have nothing bad to say about this film apart from the girl with braces is an an absolute bitch

  • The Fifth Element

    The Fifth Element

    ★★★★★

    I’m surprised I’ve never watched this film before as it’s right up my street. The action and the monsters and the imagination is all there with a brilliant story line. Loved the purple air s stewardess outfits

  • The Birdcage

    The Birdcage

    ★★★★★

    This film is everything, the acting within the acting is just perfect such a funny story and possibly the best cast ever in a film, you just know they had so much fun filming this and it really shows

  • The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

    ★★★★★

    I was actually left speechless at this film and that hasn’t happened to me in a long times. I have never watched a more violent and difficult film like this before I wanted to turn it off But I was completely hooked and was on the edge of my seat. Every detail is perfect the costumes changing colour, the woman holding her trail in the back ground, the cutlery on the jackets like a suit of armour against the ducking…

  • Step Brothers

    Step Brothers

    ★★★★★

    One of the only films that I actually laugh at and properly especially after multiple watchings

  • The Grand Budapest Hotel

    The Grand Budapest Hotel

    ★★★★★

    Every single inch of this film is picture perfect. From the symmetry and occasional off centre shots to the colour scheme. Such a good adventure  to be taken on. Such a good relationship between the hotel owner and the lobby boy

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★★

    Amazing mystery film I looovere it when you realise she plotted her death is just genius

  • Big Fish

    Big Fish

    ★★★★★

    My number one film of all time 
    Nothing about this film is bad 
    Everything about this film is perfect 
    The story the imagination the colour the characters the love. Just such good story telling eith the best ending ever !!!!!!

  • The Notebook

    The Notebook

    ★★★★★

    One of my favourite films everything about it is perfect down to the costumes the time period the emotion and the flicking back and forth from past to present two of my favourite actors in the same film and two of the fittest people as well