lizzy has logged 43 entries for films during March 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Angels in America

Angels in America

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Reflections in a Golden Eye

Reflections in a Golden Eye

1967
×
★★★
Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ferris Bueller's Day Off

Ferris Bueller's Day Off

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
The Panic in Needle Park

The Panic in Needle Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Zack Snyder's Justice League

Zack Snyder's Justice League

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Edit this entry  
18
Pee-wee's Big Holiday

Pee-wee's Big Holiday

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★
Edit this entry  
16
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
15
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Guys and Dolls

Guys and Dolls

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Ocean's Thirteen

Ocean's Thirteen

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Mrs. Doubtfire

Mrs. Doubtfire

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Apartment

The Apartment

1960
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The King of Comedy

The King of Comedy

1982
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Frankie and Johnny

Frankie and Johnny

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Author! Author!

Author! Author!

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Monsters, Inc.

Monsters, Inc.

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
06
WALL·E

WALL·E

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★½
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Seed of Chucky

Seed of Chucky

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Child's Play 2

Child's Play 2

1990
×
★★★½
Edit this entry  
04
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★★
Edit this entry  
03
Falling in Love

Falling in Love

1984
×
★★★½
Edit this entry  
02
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Edit this entry  
01
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry