Late Movie Reviews has logged 530 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
American Underdog

American Underdog

2021
×
Read the review Edit this entry  
29
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Agamemnon Counterpart

Agamemnon Counterpart

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dining Room or There is Nothing

Dining Room or There is Nothing

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Encanto

Encanto

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Far From the Tree

Far From the Tree

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Journal for Jordan

A Journal for Jordan

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
National Champions

National Champions

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Little Drummer Boy

The Little Drummer Boy

1968
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Marakkar: Lion of the Arabian Sea

Marakkar: Lion of the Arabian Sea

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
06
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Diary of a Wimpy Kid

Diary of a Wimpy Kid

2021
×
Read the review Edit this entry  
03
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Christmas with The Chosen: The Messengers

Christmas with The Chosen: The Messengers

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Martyrs

Martyrs

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Antim: The Final Truth

Antim: The Final Truth

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Julia

Julia

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sing 2

Sing 2

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Thanksgiving

A Charlie Brown Thanksgiving

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Belfast

Belfast

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
India Sweets and Spices

India Sweets and Spices

2021
×
Read the review Edit this entry  
22
King Richard

King Richard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Truffle Hunters

The Truffle Hunters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Greedy Humpty Dumpty

Greedy Humpty Dumpty

1936
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
LMR

LMR

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Journey with Jesus

Journey with Jesus

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
15
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Love Is Love Is Love

Love Is Love Is Love

2020
×
Read the review Edit this entry