Late Movie Reviews has logged 59 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Bobo the Monkey

Bobo the Monkey

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Dream Horse

Dream Horse

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Madagascar 3: Europe's Most Wanted

Madagascar 3: Europe's Most Wanted

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Bird Shit

Bird Shit

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Fast Five

Fast Five

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Counter Column

Counter Column

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Resort

The Resort

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Jerry and the Lion

Jerry and the Lion

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Jerry and the Goldfish

Jerry and the Goldfish

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fast & Furious

Fast & Furious

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dry

The Dry

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Final Account

Final Account

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Shrek 2

Shrek 2

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Finding You

Finding You

2021
×
Read the review Edit this entry  
16
Those Who Wish Me Dead

Those Who Wish Me Dead

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Saw 3D

Saw 3D

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Fast and the Furious: Tokyo Drift

The Fast and the Furious: Tokyo Drift

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Profile

Profile

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Saw VI

Saw VI

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Saw V

Saw V

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Army of the Dead

Army of the Dead

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Saw IV

Saw IV

2007
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Saw III

Saw III

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Saw II

Saw II

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Walking with Herb

Walking with Herb

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
11
Silo

Silo

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Four Good Days

Four Good Days

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Super Size Me 2: Holy Chicken!

Super Size Me 2: Holy Chicken!

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nobody

Nobody

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jerry and Jumbo

Jerry and Jumbo

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
2 Fast 2 Furious

2 Fast 2 Furious

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
The Water Man

The Water Man

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Here Today

Here Today

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Wrath of Man

Wrath of Man

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry