• Silver Linings Playbook

    Silver Linings Playbook

    ★★★★

    ugh i loved every moment of this but especially the ones where robert de niro’s fine ass was on the screen. chef’s kiss <3

  • Interstellar

    Interstellar

    ★★★★½

    i’d abandon my kids to be with anne hathaway too

  • Notting Hill

    Notting Hill

    ★★★

    the fact that hugh grant’s curtains were powerful enough to make society think that this is a good rom-com, when it is in fact terrible, is astounding

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★

    ok but who wants to recreate because i’d also like to try dealing with my trauma like this and i genuinely think it could work

  • The Fast and the Furious

    The Fast and the Furious

    ★★★½

    ok yes it objectifies women and yes it is kind of a rip off of point break, BUT it is also very fun and sexy so it balances out actually

  • Taxi Driver

    Taxi Driver

    ★★★★½

    i want a the nice guys style dad and daughter crime movie starring travis and iris is that too much to ask for

  • Django Unchained

    Django Unchained

    ★★★★½

    where was the oscar for the costume and styling team

  • Se7en

    Se7en

    ★★★★½

    the opening credits was almost more disturbing than the entire movie itself

  • Breathless

    Breathless

    ★★★★½

    Carl: Montre tes chaussettes
    Michel: *montre ses chaussettes*
    Carl: Chaussettes de soie et veston de tweed!
    Michel: J’aime le soie
    Carl: D’accord, alors pas de tweed.

    this is always favourite interaction

  • The Beautiful Person

    The Beautiful Person

    ★★★

    this is evidence that movies do not in fact need a plot, and that it is in fact enough just to be french and sexy

  • A Faithful Man

    A Faithful Man

    ★★★

    Eve is an ICON!!!! Literally the most relatable character ever in the history of cinema because I've also spent my entire life hopelessly pining over Louis Garrel; I too would literally not know how to act if I were ever in his presence; and I too am prepared to declare war with Laetitia Casta for him.

  • La Chinoise

    La Chinoise

    ★★★½

    the real struggle on two fronts was reading the subtitles and simultaneously attempting to process what the fuck they are saying