Chandler has logged 22 entries for films during August 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
Society

Society

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Not a Jealous Bone

Not a Jealous Bone

1987
×
Edit this entry  
25
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read the review Edit this entry  
25
High Tension

High Tension

2003
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Devil and Daniel Johnston

The Devil and Daniel Johnston

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
The Killing

The Killing

1956
×
★★★
Edit this entry  
23
Possibly in Michigan

Possibly in Michigan

1983
×
Read prior review Edit this entry  
23
Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

Wax, or The Discovery of Television Among the Bees

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Deep Red

Deep Red

1975
×
★★½
Edit this entry  
11
Southland Tales

Southland Tales

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paris, Texas

Paris, Texas

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Revenge

Revenge

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Edit this entry