Troy L has logged 33 entries for films during August 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
29
Anaconda

Anaconda

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Braindead

Braindead

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Critical Condition

Critical Condition

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Purple Rain

Purple Rain

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Don't Breathe

Don't Breathe

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
25
American History X

American History X

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Saving Private Ryan

Saving Private Ryan

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
St. Vincent

St. Vincent

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
13 Cameras

13 Cameras

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boy

The Boy

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
New Crouching Tiger, Hidden Dragon

New Crouching Tiger, Hidden Dragon

2004
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Troy

Troy

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Jumanji

Jumanji

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Catwoman

Catwoman

2004
×
Read the review Edit this entry  
12
Sausage Party

Sausage Party

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Blow

Blow

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Suicide Squad

Suicide Squad

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
RoboCop

RoboCop

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Running Man

The Running Man

1987
×
★★★½
Edit this entry