Alex has logged 123 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Edit this entry  
16
1917

1917

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Little Women

Little Women

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Inca Light

Inca Light

1972
×
Edit this entry  
08
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Chant

Chant

1973
×
Read the review Edit this entry  
08
Kata

Kata

1967
×
Edit this entry  
08
Vineyard IV

Vineyard IV

1968
×
Edit this entry  
08
Swimming Stone

Swimming Stone

1969
×
Read the review Edit this entry  
04
Green Book

Green Book

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Second Act

Second Act

2018
×
★★
Edit this entry  
25
Helluva Boss

Helluva Boss

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
High-Rise

High-Rise

2009
×
★★
Edit this entry  
20
Master, a Building in Copacabana

Master, a Building in Copacabana

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inside Man

Inside Man

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Second Mother

The Second Mother

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Olympus Has Fallen

Olympus Has Fallen

2013
×
★★★
Edit this entry  
15
Project X

Project X

2012
×
★½
Edit this entry  
14
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Frozen

Frozen

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Great Dictator

The Great Dictator

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

KonoSuba: God's Blessing on this Wonderful World! Legend of Crimson

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Chinatown

Chinatown

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
The Lady Vanishes

The Lady Vanishes

1938
×
★★½
Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Upgrade

Upgrade

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Teeth

Teeth

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
American Dharma

American Dharma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Edit this entry  
31
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
How Tasty Was My Little Frenchman

How Tasty Was My Little Frenchman

1971
×
★½
Edit this entry  
29
Hazbin Hotel

Hazbin Hotel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Current War

The Current War

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
You Don't Mess with the Zohan

You Don't Mess with the Zohan

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Star Tours 3D - The Adventures Continue

Star Tours 3D - The Adventures Continue

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry