Darren has logged 61 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Let Your Light Shine

Let Your Light Shine

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Glistening Thrills

Glistening Thrills

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Two Weeks in Another Town

Two Weeks in Another Town

1962
×
★★★½
Edit this entry  
30
Halston

Halston

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Marnie

Marnie

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Flora & Ulysses

Flora & Ulysses

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Raya and the Last Dragon

Raya and the Last Dragon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
Undercurrent

Undercurrent

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Sarah Winchester: Ghost Opera

Sarah Winchester: Ghost Opera

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Clock

The Clock

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Cabin in the Sky

Cabin in the Sky

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Some Came Running

Some Came Running

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Edit this entry  
07
Light from Light

Light from Light

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
The Blue Gardenia

The Blue Gardenia

1953
×
★★★½
Edit this entry  
06
Ministry of Fear

Ministry of Fear

1944
×
★★★
Edit this entry  
05
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★½
Edit this entry  
28
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Edit this entry  
25
Beyond Clueless

Beyond Clueless

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
Madame Butterfly

Madame Butterfly

2009
×
★★★
Edit this entry  
24
The Bad and the Beautiful

The Bad and the Beautiful

1952
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Girl and the Spider

The Girl and the Spider

2021
×
Edit this entry  
21
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★★
Edit this entry  
16
No No Sleep

No No Sleep

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
14
My Neighbor Totoro

My Neighbor Totoro

1988
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Fury

Fury

1936
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Tree, the Mayor and the Mediatheque

The Tree, the Mayor and the Mediatheque

1993
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
No No Nooky T.V.

No No Nooky T.V.

1987
×
Edit this entry  
11
Welcome to the House of Raven

Welcome to the House of Raven

×
Edit this entry  
11
Milk and Glass

Milk and Glass

1993
×
Edit this entry  
11
10:28,30

10:28,30

2019
×
Edit this entry  
11
everyday star

everyday star

2019
×
Edit this entry  
11
Across the Border

Across the Border

1982
×
Edit this entry  
11
Anathema

Anathema

1995
×
Edit this entry  
07
Morocco

Morocco

1930
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
You Only Live Once

You Only Live Once

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind

Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sign of the Lion

Sign of the Lion

1962
×
★★★
Edit this entry  
31
The Cobweb

The Cobweb

1955
×
★★★★
Edit this entry  
31
My Sister's Good Fortune

My Sister's Good Fortune

1995
×
★★★½
Edit this entry  
31
Sabotage

Sabotage

1936
×
★★★½
Edit this entry  
30
Beginning

Beginning

2020
×
★★★½
Edit this entry  
25
Solaris

Solaris

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Imitation of Life

Imitation of Life

1934
×
★★★★
Edit this entry  
23
The American Friend

The American Friend

1977
×
★★★½
Edit this entry  
19
John McEnroe: In the Realm of Perfection

John McEnroe: In the Realm of Perfection

2018
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Klute

Klute

1971
×
★★★½
Edit this entry