• Marnie

    Marnie

    ★★★★

    Working on a theory that the final line of Eyes Wide Shut is the apotheosis of a certain perverse tendency in cinema to expose the stupidity of "closure." The perversity lies in the fact that we've all collectively agreed to participate in this masquerade -- for the sake of our relationships and our own mental health. Movies allow us to indulge in the illusion, to take narrative pleasure from it. When Bill and Alice agree they need to fuck, the…

  • Undercurrent

    Undercurrent

    ★★★½

    The script is a mess and Minnelli doesn't manage the shifts in tone very well, but it turns out I have a massive crush on middle-aged Katharine Hepburn.

  • Sarah Winchester: Ghost Opera

    Sarah Winchester: Ghost Opera

    ★★★★½

    I just keep watching this over and over. Marie-Agnès Gillot should be in more movies.

  • The Clock

    The Clock

    ★★★½

    I always read Judy Garland and Robert Walker as actually-crazy people who wandered onto a film set and pretended they were actors, so watching them paired as romantic leads is deeply strange.

  • Cabin in the Sky

    Cabin in the Sky

    ★★★½

    Happy to be the 400th person on Letterboxd to point out that in a more just world Ethel Waters and Rex Ingram would've been two of the biggest stars in Hollywood.

  • Some Came Running

    Some Came Running

    ★★★★★

    As a general rule I don't give five stars to a film the first time I watch it, but Some Came Running is perfect.

  • Beyond Clueless

    Beyond Clueless

    ★½

    Would rather watch a behind-the-scenes documentary about the process of securing rights to all of the clips.

  • The Incredible Shrinking Man

    The Incredible Shrinking Man

    ★★★★

    Better than PLAYTIME don't @ me.

  • Morocco

    Morocco

    ★★★½

    Perhaps someday I'll be able to look past Gary Cooper's porno-grade performance.

  • You Only Live Once

    You Only Live Once

    ★★★½

    I need to watch this again, knowing now how it's structured. The tension peaks with 20 minutes still to go, which on a first viewing is frustrating but in hindsight makes the movie even more interesting.

    I've seen quite a few Lang films but still don't have a clear sense of his voice. If I hadn't known otherwise, I might've guessed this was Borzage.

  • Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind

    Gordon Lightfoot: If You Could Read My Mind

    ★★

    VH1's Behind the Music ruined music documentaries, which are always 40% origin story, 40% glory days, 10% the troubled years, and 10% recovery/appreciation. They'd be a lot more interesting if the balance were reversed.

  • Solaris

    Solaris

    ★★★½

    As sci-fi drama, this still isn't very good, but it's a helluva ASMR guided meditation on grief and mourning. I want an alternate version of the soundtrack that also includes the ambient noise in every room of the space station.