Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Woman in the Dunes

Woman in the Dunes

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Human Condition

The Human Condition

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Human Condition III: A Soldier's Prayer

The Human Condition III: A Soldier's Prayer

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Human Condition II: Road to Eternity

The Human Condition II: Road to Eternity

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
14
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Wind Will Carry Us

The Wind Will Carry Us

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Through the Olive Trees

Through the Olive Trees

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Life, and Nothing More...

Life, and Nothing More...

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Where Is My Friend's House?

Where Is My Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Satantango

Satantango

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Landscape in the Mist

Landscape in the Mist

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Mouchette

Mouchette

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Amarcord

Amarcord

1973
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Pirosmani

Pirosmani

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Ménilmontant

Ménilmontant

1926
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Sacrifice

The Sacrifice

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Autumn Sonata

Autumn Sonata

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vivre Sa Vie

Vivre Sa Vie

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry