Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
09
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Money Monster

Money Monster

2016
×
Read the review Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Edit this entry  
15
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★½
Edit this entry  
25
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★½
Edit this entry  
24
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Edit this entry  
20
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★½
Edit this entry  
19
A Tale of Two Mozzies

A Tale of Two Mozzies

2007
×
Edit this entry  
18
Night at the Museum

Night at the Museum

2006
×
★★
Edit this entry  
13
Cowspiracy: The Sustainability Secret

Cowspiracy: The Sustainability Secret

2014
×
★★★★
Edit this entry  
13
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★★★½
Edit this entry  
09
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Edit this entry  
04
A Zed & Two Noughts

A Zed & Two Noughts

1985
×
Read the review Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Rocky

Rocky

1976
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Substitute

The Substitute

2007
×
Edit this entry  
26
Casanova

Casanova

2005
×
★½
Edit this entry  
26
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Purity of Vengeance

The Purity of Vengeance

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
The Danish Girl

The Danish Girl

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Stanford Prison Experiment

The Stanford Prison Experiment

2015
×
★★★
Edit this entry  
14
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★★
Edit this entry  
13
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★
Edit this entry  
09
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★
Edit this entry  
03
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Five Feet Apart

Five Feet Apart

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Avengers: Age of Ultron

Avengers: Age of Ultron

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
In the Heart of the Sea

In the Heart of the Sea

2015
×
★★★
Edit this entry  
23
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Green Book

Green Book

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
To the Bone

To the Bone

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Fear

Fear

1996
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★★★
Edit this entry  
15
Hannibal

Hannibal

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★★½
Edit this entry