Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
03
Loving Vincent

Loving Vincent

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★★
Edit this entry  
18
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
When Marnie Was There

When Marnie Was There

2014
×
Edit this entry  
01
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★
Edit this entry  
22
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Titane

Titane

2021
×
★★★½
Edit this entry  
20
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
Edit this entry  
23
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Paddington

Paddington

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Separation

A Separation

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Willow and Wind

Willow and Wind

1999
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★
Edit this entry  
01
The Man Who Sleeps

The Man Who Sleeps

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

Everything You Always Wanted to Know About Sex *But Were Afraid to Ask

1972
×
★★★
Edit this entry  
15
Train to Busan

Train to Busan

2016
×
★★★★
Edit this entry  
13
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★
Edit this entry  
07
Possessor

Possessor

2020
×
Edit this entry  
02
The Speed Cubers

The Speed Cubers

2020
×
Edit this entry  
29
The Lovers on the Bridge

The Lovers on the Bridge

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★
Edit this entry  
26
964 Pinocchio

964 Pinocchio

1991
×
Edit this entry  
25
Cinderella Man

Cinderella Man

2005
×
★★★½
Edit this entry  
24
Making of Love Exposure

Making of Love Exposure

2010
×
Edit this entry  
21
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
19
The Child

The Child

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Luca

Luca

2021
×
★★★½
Edit this entry  
17
Silence Has No Wings

Silence Has No Wings

1966
×
Edit this entry  
16
Divorce Italian Style

Divorce Italian Style

1961
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Aimless Bullet

Aimless Bullet

1961
×
★★★½
Edit this entry  
14
Europa

Europa

1991
×
★★★½
Edit this entry  
14
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Betrayal

The Betrayal

1966
×
★★★★
Edit this entry  
12
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★
Edit this entry  
11
Audition

Audition

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Dogra Magra

Dogra Magra

1988
×
Edit this entry  
09
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
09
The Children Are Watching Us

The Children Are Watching Us

1944
×
★★★½
Edit this entry  
08
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Hope

Hope

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Hill of Freedom

Hill of Freedom

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Holy Motors

Holy Motors

2012
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★½
Edit this entry  
27
3-Iron

3-Iron

2004
×
★★★
Edit this entry