Lord has logged 353 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★½
Edit this entry  
31
Nenjam Marappathillai

Nenjam Marappathillai

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Prince of Darkness

Prince of Darkness

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
Raavanan

Raavanan

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Goon

Goon

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob

2021
×
Edit this entry  
24
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
Edit this entry  
23
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★
Edit this entry  
22
Holiday

Holiday

1938
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hi, Mom!

Hi, Mom!

1970
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★★
Edit this entry  
20
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Unstoppable

Unstoppable

2010
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Ferny & Luca

Ferny & Luca

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Ride in the Whirlwind

Ride in the Whirlwind

1966
×
★★★★
Edit this entry  
16
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★
Edit this entry  
14
Bombay

Bombay

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Rangeela

Rangeela

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
10
My Darling Clementine

My Darling Clementine

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Jesse James

Jesse James

1939
×
★★★★
Edit this entry  
29
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Noises Off...

Noises Off...

1992
×
★★★★
Edit this entry  
26
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★★
Edit this entry  
24
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The Card Counter

The Card Counter

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
½
Edit this entry  
18
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Edit this entry  
18
Streets of Fire

Streets of Fire

1984
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Man on Fire

Man on Fire

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Alita: Battle Angel

Alita: Battle Angel

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Serenity

Serenity

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Eternals

Eternals

2021
×
Edit this entry  
04
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Edit this entry  
30
Deep Cover

Deep Cover

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Rifkin's Festival

Rifkin's Festival

2020
×
Edit this entry