Lost In Film has logged 44 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★½
Edit this entry  
31
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★★½
Edit this entry  
29
Shadows

Shadows

1959
×
★★
Edit this entry  
29
Three Colors: Red

Three Colors: Red

1994
×
★★★★
Edit this entry  
29
Three Colors: White

Three Colors: White

1994
×
★★½
Edit this entry  
28
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
27
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Songs My Brothers Taught Me

Songs My Brothers Taught Me

2015
×
★★★½
Edit this entry  
25
Daisies

Daisies

1966
×
★★★½
Edit this entry  
25
Facing It

Facing It

2018
×
★★★★
Edit this entry  
25
Requiem for the American Dream

Requiem for the American Dream

2015
×
★★½
Edit this entry  
25
Dots

Dots

1940
×
Edit this entry  
24
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Corpus Christi

Corpus Christi

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Zazie dans le Métro

Zazie dans le Métro

1960
×
★★
Edit this entry  
22
Ema

Ema

2019
×
Edit this entry  
21
The Double Life of Véronique

The Double Life of Véronique

1991
×
★★★★
Edit this entry  
20
La Jetée

La Jetée

1962
×
★★★★
Edit this entry  
19
Talking with Ozu

Talking with Ozu

1993
×
★★½
Edit this entry  
18
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Neighbours

Neighbours

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
Edit this entry  
15
Cat People

Cat People

1942
×
★★★½
Edit this entry  
14
Dough and Dynamite

Dough and Dynamite

1914
×
★★★
Edit this entry  
13
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Uncle Yanco

Uncle Yanco

1967
×
★★★
Edit this entry  
11
Floating Clouds

Floating Clouds

1955
×
★★★★
Edit this entry  
10
Apricot

Apricot

2009
×
½
Edit this entry  
10
Endtrip

Endtrip

2013
×
★½
Edit this entry  
09
The Challenge: ETA

The Challenge: ETA

2020
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
★★★★
Edit this entry  
08
Pieces of a Woman

Pieces of a Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Berlin: Symphony of a Great City

Berlin: Symphony of a Great City

1927
×
★★★½
Edit this entry  
07
Études sur Paris

Études sur Paris

1928
×
★★★★
Edit this entry  
06
Vive L'Amour

Vive L'Amour

1994
×
★★★
Edit this entry  
05
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
04
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Phantom Carriage

The Phantom Carriage

1921
×
★★★½
Edit this entry  
03
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Manhatta

Manhatta

1921
×
★★★
Edit this entry  
02
Man with a Movie Camera

Man with a Movie Camera

1929
×
★★★★
Edit this entry  
01
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Edit this entry