Highest rated films

  • Boyhood

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★½

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • Mommy

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Still Alice

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Rope

    ★★★★★

  • To Kill a Mockingbird

    ★★★★★

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★½

  • The Graduate

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Coherence

    ★★★★½

  • All the President's Men

    ★★★★½

  • Nebraska

    ★★★★½

  • 25th Hour

    ★★★★½

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★½

  • Witness for the Prosecution

    ★★★★½

  • The Immigrant

    ★★★★½

  • Martin (Hache)

    ★★★★½

  • Tokyo Family

    ★★★★½

  • The Wind Rises

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 100 Films watched
  • 8.3 Average per month
  • 1.9 Average per week

Milestones

First Film

Enough Said

Jan 5

Most Watched

Blade Runner

twice

Begin Again

twice

Guardians of the Galaxy

twice

Last Film

Mommy

Dec 29

Genres, Countries & Languages

Drama
75 films
Romance
22 films
Comedy
21 films
Thriller
20 films
Sci Fi
18 films
Action
17 films
Crime
14 films
Adventure
14 films
Mystery
11 films
History
7 films
USA
77 films
UK
17 films
France
7 films
Spain
7 films
Japan
3 films
Canada
3 films
Denmark
3 films
Italy
3 films
Ireland
2 films
Australia
2 films
English
89 films
French
13 films
Spanish
12 films
Japanese
7 films
German
6 films
Latin
4 films
Italian
4 films
Polish
3 films
Korean
2 films
Cantonese
2 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & Studios

Lost In Film’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Teenage Mutant Ninja Turtles
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

The Grand Budapest Hotel
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Killing of John Lennon
Average weighted rating:

3.0

Films Lost In Film watched in 2014

  • Mommy
  • The Hobbit: The Battle of the Five Armies
  • All the President's Men
  • The Immigrant
  • El Niño
  • Inherent Vice
  • Fury
  • Wounded
  • I Origins
  • Nightcrawler
  • When Harry Met Sally...
  • Foxcatcher
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Life Itself
  • Under the Skin
  • Still Alice
  • How to Survive a Plague
  • Frank
  • Whiplash
  • Coherence
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Ida
  • Force Majeure
  • The Maltese Falcon
  • Bullets Over Broadway
  • The Squid and the Whale
  • To Kill a Mockingbird
  • Event Horizon
  • Locke
  • The Theory of Everything
  • Gone Baby Gone
  • Two Days, One Night
  • Chariots of Fire
  • Blade Runner
  • Blade Runner
  • Dawn Breaks, Which Is No Small Thing
  • Martin (Hache)
  • Interstellar
  • The Killing of John Lennon
  • The Holiday
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Frances Ha
  • Once
  • Begin Again
  • Begin Again
  • Grace of Monaco
  • Invictus
  • Gone Girl
  • The Grand Budapest Hotel
  • The Lego Movie
  • Divergent
  • 10,000 km
  • The Amazing Spider-Man 2
  • Philadelphia
  • Guardians of the Galaxy
  • Guardians of the Galaxy
  • Into the Wild
  • Boyhood
  • The Graduate
  • The Fault in Our Stars
  • Dawn of the Planet of the Apes
  • X-Men: Days of Future Past
  • The Hours
  • The Normal Heart
  • Edge of Tomorrow
  • Hero
  • Secret Window
  • The Bad and the Beautiful
  • The Exterminating Angel
  • Rope
  • Enemy
  • Godzilla
  • Tokyo Family
  • The Wind Rises
  • Marathon Man
  • 25th Hour
  • 300
  • Strangers on a Train
  • Snowpiercer
  • Witness for the Prosecution
  • Falling Down
  • The White Ribbon
  • Noah
  • The 400 Blows
  • Sideways
  • Short Term 12
  • Nebraska
  • Sleeper
  • Stockholm
  • American Hustle
  • Her
  • About Time
  • Restrepo
  • Dallas Buyers Club
  • 12 Years a Slave
  • The Wolf of Wall Street
  • The Spectacular Now
  • The Butler
  • Revolutionary Road
  • Enough Said

World Map

Highly rated films Lost In Film is yet to see

  • Winter Sleep
  • Black Mirror: White Christmas
  • What We Do in the Shadows
  • Song of the Sea
  • Pride
  • Güeros
  • Crazy World
  • The Way He Looks

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more