Highest rated films

  • Inside Out

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★★½

  • Carol

    ★★★★½

  • Tangerine

    ★★★★½

  • Amy

    ★★★★½

  • Son of Saul

    ★★★★½

  • The Godfather

    ★★★★★

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • A Beautiful Mind

    ★★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★★

  • La Dolce Vita

    ★★★★★

  • Taste of Cherry

    ★★★★★

  • Citizenfour

    ★★★★★

  • Man on Wire

    ★★★★★

  • The Cove

    ★★★★★

  • Two Men in Manhattan

    ★★★★★

  • Interstellar

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½

  • (500) Days of Summer

    ★★★★½

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★½

  • Melancholia

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 169 Films watched
  • 14.1 Average per month
  • 3.2 Average per week

Milestones

First Film

Mr. Turner

Jan 2

Most Watched

Star Wars: The Force Awakens

3 times

Amy

twice

Citizenfour

twice

Inside Out

twice

Last Film

Spotlight

Dec 27

Genres, Countries & Languages

Drama
94 films
Documentary
44 films
Thriller
28 films
Sci Fi
28 films
Adventure
26 films
Action
24 films
Comedy
21 films
Crime
20 films
Romance
15 films
History
13 films
USA
109 films
UK
38 films
France
29 films
Spain
12 films
Germany
12 films
Canada
8 films
Iran
6 films
Ireland
5 films
Italy
5 films
Sweden
5 films
English
148 films
French
29 films
Spanish
21 films
German
18 films
Italian
13 films
Swedish
5 films
Portuguese
4 films
Russian
4 films
Japanese
4 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 2 Added 21

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Lost In Film’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

The Godfather
Average weighted rating:

4.6

Lowest Average

Terminator Genisys
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.1

Most Obscure

Pachá: El arquitecto de la noche

Films Lost In Film watched in 2015

  • Spotlight
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Room
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Revenant
  • Steve Jobs
  • The Imitation Game
  • The Propaganda Game
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Godfather
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Return of the Jedi
  • The Empire Strikes Back
  • Star Wars
  • We Need to Talk About Kevin
  • The End of the Tour
  • A Very Murray Christmas
  • The Walk
  • Atari: Game Over
  • Dirty Wars
  • Man on Wire
  • What Happened, Miss Simone?
  • Sicario
  • Breathless
  • Ant-Man
  • Ronaldo
  • When You're Strange
  • Mistress America
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Amy
  • Back in Time
  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones
  • Steve Jobs: The Man in the Machine
  • Citizenfour
  • Trainwreck
  • Terminator Genisys
  • It Follows
  • Spectre
  • The Martian
  • Truth
  • Dheepan
  • Youth
  • Carol
  • The Lobster
  • Brooklyn
  • Black Mass
  • The Assassin
  • Listen to Me Marlon
  • 11 Minutes
  • Son of Saul
  • Tangerine
  • Trumbo
  • Grizzly Man
  • Arcade Fire - The Reflektor Tapes
  • While We're Young
  • Venus in Fur
  • Looking for Richard
  • The Squid and the Whale
  • Inside Out
  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • Notting Hill
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Awakenings
  • Amy
  • Inside Out
  • A Beautiful Mind
  • Cocoon
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them
  • (500) Days of Summer
  • When Harry Met Sally...
  • Jurassic World
  • Ex Machina
  • Maleficent
  • Pachá: El arquitecto de la noche
  • The Bridge
  • Tomorrowland
  • Mad Max: Fury Road
  • Rain Man
  • Avengers: Age of Ultron
  • The Deer Hunter
  • The Look of Silence
  • Virunga
  • The Seventh Fire
  • Tell Spring Not to Come This Year
  • Marvel: 75 Years, From Pulp to Pop!
  • The Avengers
  • I Knew It Was You: Rediscovering John Cazale
  • The Act of Killing
  • The Salt of the Earth
  • Dog Day Afternoon
  • Ten
  • Million Dollar Baby
  • Léon: The Professional
  • Cobain: Montage of Heck
  • Serpico
  • The Girl Who Leapt Through Time
  • Stories We Tell
  • Interstellar
  • Maps to the Stars
  • Furious 7
  • The Cove
  • The Pervert's Guide to Ideology
  • Gasland
  • Catfish
  • Brief Encounter
  • Kramer vs. Kramer
  • Wild Tales
  • The Seventh Seal
  • Paris, Texas
  • Blade Runner
  • A Most Violent Year
  • The Third Man
  • Badlands
  • Certified Copy
  • Wild Strawberries
  • Melancholia
  • Captain America: The Winter Soldier
  • Blue Is the Warmest Color
  • The Wind Will Carry Us
  • Zero Dark Thirty
  • Uncle Boonmee Who Can Recall His Past Lives
  • Night on Earth
  • Raging Bull
  • Taste of Cherry
  • Two Men in Manhattan
  • Close-Up
  • Special
  • The Big Lebowski
  • Gonzo: The Life and Work of Dr. Hunter S. Thompson
  • To Die in Madrid
  • Michael H. – Profession: Director
  • Code Unknown
  • Persona
  • Capitalism: A Love Story
  • Margin Call
  • The Loneliness of the Long Distance Runner
  • Hiroshima Mon Amour
  • Jules and Jim
  • This Is Not a Film
  • Metropolis
  • La Dolce Vita
  • The Building
  • Viridiana
  • Unbroken
  • Three Colors: Blue
  • 21 Years: Richard Linklater
  • Chinatown
  • Top Gun
  • The Armstrong Lie
  • Predestination
  • Another Earth
  • The Congress
  • A Most Wanted Man
  • Citizenfour
  • Messi
  • Citizen Kane
  • The Invisible War
  • Mississippi Burning
  • Beautiful Youth
  • Marshland
  • Twelve Monkeys
  • Easy Rider
  • Midnight Cowboy
  • Men, Women & Children
  • American Sniper
  • The Girl with the Dragon Tattoo
  • Open Windows
  • The Drop
  • Mr. Turner

World Map

Highly rated films Lost In Film is yet to see

  • The Second Mother
  • Embrace of the Serpent
  • Ivy
  • Masaan
  • Mustang
  • Don't Be Bad
  • Our Little Sister
  • Victoria

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more