Highest rated films

  • La La Land

    ★★★★★

  • Nocturnal Animals

    ★★★★½

  • Paterson

    ★★★★½

  • Kubo and the Two Strings

    ★★★★½

  • O.J.: Made in America

    ★★★★½

  • Weiner

    ★★★★½

  • Supersonic

    ★★★★½

  • Doctor Strange

    ★★★★

  • Her

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • Before Sunrise

    ★★★★★

  • Toy Story 2

    ★★★★★

  • Before Sunset

    ★★★★★

  • The Pianist

    ★★★★★

  • The Deer Hunter

    ★★★★★

  • Begin Again

    ★★★★★

  • Le Samouraï

    ★★★★★

  • Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills

    ★★★★★

  • Sinatra: All or Nothing at All

    ★★★★★

  • Gone Girl

    ★★★★½

  • Guardians of the Galaxy

    ★★★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★½

  • Nightcrawler

    ★★★★½

  • The Revenant

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 147 Films watched
  • 12.2 Average per month
  • 2.8 Average per week

Milestones

First Film

Finding Vivian Maier

Jan 1

Most Watched

Rogue One: A Star Wars Story

twice

Arrival

twice

Star Wars: The Force Awakens

twice

Doctor Strange

twice

Batman v Superman: Dawn of Justice

twice

Last Film

Rogue One: A Star Wars Story

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
82 films
Comedy
33 films
Documentary
30 films
Romance
26 films
Thriller
25 films
Sci Fi
21 films
Action
20 films
Crime
19 films
Adventure
18 films
Mystery
13 films
USA
111 films
France
23 films
Spain
18 films
UK
17 films
Germany
10 films
Canada
6 films
Belgium
4 films
Australia
3 films
Denmark
3 films
Argentina
2 films
English
125 films
Spanish
20 films
French
19 films
German
10 films
Russian
7 films
Japanese
4 films
Italian
4 films
Arabic
4 films
Chinese
2 films
Korean
2 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 1

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Lost In Film’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

O.J.: Made in America
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Fantastic Four
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Auschwitz: The Nazis and the Final Solution
Average weighted rating:

3.9

Films Lost In Film watched in 2016

  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Into the Inferno
  • Team Foxcatcher
  • Weiner
  • Lo and Behold: Reveries of the Connected World
  • Hitchcock/Truffaut
  • Silence
  • Hell or High Water
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • The Neon Demon
  • Hacksaw Ridge
  • Kubo and the Two Strings
  • The Witch
  • Auschwitz: The Nazis and the Final Solution
  • The One I Love
  • McCullin
  • Following
  • Love
  • Prisoners
  • Arrival
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Incendies
  • Nocturnal Animals
  • Louis C.K.: Hilarious
  • Sinatra: All or Nothing at All
  • The Invitation
  • Sully
  • Changeling
  • Heartbreak Ridge
  • The Bridges of Madison County
  • Supersonic
  • Before the Flood
  • Doctor Strange
  • Doctor Strange
  • Inferno
  • Neruda
  • It's Only the End of the World
  • The Pianist
  • Playground
  • Dog Eat Dog
  • The Birth of a Nation
  • Arrival
  • Paterson
  • A Quiet Passion
  • Personal Shopper
  • Certain Women
  • Una
  • The Babadook
  • Manchester by the Sea
  • La La Land
  • The Handmaiden
  • A Monster Calls
  • Amanda Knox
  • Zelig
  • Love and Death
  • Crimes and Misdemeanors
  • Another Earth
  • The Staircase
  • The Shallows
  • Me Before You
  • Elle
  • O.J.: Made in America
  • Hitler: A Career
  • Her
  • Café Society
  • Melancholia
  • Deep Web
  • Requiem for the American Dream
  • Begin Again
  • Suicide Squad
  • Jason Bourne
  • Sing Street
  • 13 Hours: The Secret Soldiers of Benghazi
  • Money Monster
  • Taxi Driver
  • Before Sunset
  • Everybody Wants Some!!
  • 21 Years: Richard Linklater
  • Before Sunrise
  • Bernie
  • A Scanner Darkly
  • Waking Life
  • Dazed and Confused
  • Slacker
  • Finding Dory
  • Clouds of Sils Maria
  • One Day
  • Thesis
  • Toy Story 2
  • X-Men: Apocalypse
  • My Country, My Country
  • The Deer Hunter
  • Deadpool
  • Captain America: Civil War
  • Where to Invade Next
  • Secrets of the Force Awakens: A Cinematic Journey
  • Pepi, Luci, Bom
  • Julieta
  • Volver
  • Talk to Her
  • All About My Mother
  • Live Flesh
  • The Flower of My Secret
  • Kika
  • Rosemary's Baby
  • High Heels
  • Tie Me Up! Tie Me Down!
  • Women on the Verge of a Nervous Breakdown
  • Side by Side
  • Law of Desire
  • What Have I Done to Deserve This?
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Irrational Man
  • The Thin Blue Line
  • Batman v Superman: Dawn of Justice
  • Man of Steel
  • Cloverfield
  • The Hateful Eight
  • Janis: Little Girl Blue
  • Un Chien Andalou
  • The Aviator
  • Anomalisa
  • Paradise Lost 3: Purgatory
  • Paradise Lost 2: Revelations
  • Paradise Lost: The Child Murders at Robin Hood Hills
  • Le Samouraï
  • Mon Oncle
  • What's Eating Gilbert Grape
  • Best of Enemies
  • Inside Llewyn Davis
  • Winter on Fire: Ukraine's Fight for Freedom
  • The Revenant
  • Guardians of the Galaxy
  • Witness
  • The Big Short
  • Ghostbusters
  • The Thing
  • Star Wars: The Force Awakens
  • Band of Outsiders
  • World of Tomorrow
  • The Hateful Eight
  • Truman
  • Fantastic Four
  • Empire of Dreams: The Story of the Star Wars Trilogy
  • Gone Girl
  • Nightcrawler
  • Finding Vivian Maier

World Map

Highly rated films Lost In Film is yet to see

  • Lemonade
  • Your Name.
  • Black Mirror: San Junipero
  • Aquarius
  • A Silent Voice
  • My Life as a Zucchini
  • Sense8: A Christmas Special
  • Hunt for the Wilderpeople

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more