Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★★

  • Another Round

    ★★★★★

  • The Last Dance

    ★★★★★

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★★½

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Time

    ★★★★

  • Beastie Boys Story

    ★★★★

  • David Attenborough: A Life on Our Planet

    ★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Se7en

    ★★★★★

  • Taxi Driver

    ★★★★★

  • The Matrix

    ★★★★★

  • The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

    ★★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Sicario

    ★★★★★

  • Carol

    ★★★★★

  • Midnight in Paris

    ★★★★★

  • The Pianist

    ★★★★★

  • Heat

    ★★★★★

  • The Tree of Life

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Paris, Texas

    ★★★★★

  • Annie Hall

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 250 Films watched
  • 20.8 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

Yi Yi

Jan 2

Most Watched

Yi Yi

3 times

Phantom Thread

twice

My Own Private Idaho

twice

Waves

twice

Last Film

Phantom Thread

Dec 31

Genres, Countries & Languages

Drama
153 films
Documentary
59 films
Romance
42 films
Thriller
34 films
Comedy
32 films
Crime
24 films
Mystery
19 films
Fantasy
15 films
History
14 films
Action
12 films
USA
135 films
France
54 films
UK
31 films
Spain
23 films
Germany
18 films
Italy
14 films
Japan
11 films
Canada
6 films
Argentina
5 films
Belgium
5 films
English
178 films
French
46 films
Spanish
42 films
German
24 films
Italian
15 films
Chinese
10 films
Russian
9 films
Japanese
7 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 4 Added 9

Watchlist

Stars

Directors

Crew & Studios

Lost In Film’s most liked list

Cannes 2020 — Official Film Selection

List of films that have received the stamp of approval from the Cannes 2020 Film Festival.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

Kinetta
Average weighted rating:

2.5

Most Popular

Jojo Rabbit
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Beyond Action

Films Lost In Film watched in 2020

  • Phantom Thread
  • Carol
  • Bloody Nose, Empty Pockets
  • Wonder Woman 1984
  • Mank
  • Soul
  • A Separation
  • Tangerine
  • The Midnight Sky
  • The Woman Who Ran
  • Rebels of the Neon God
  • Bacurau
  • Another Round
  • Dick Johnson Is Dead
  • Anthony Jeselnik: Thoughts and Prayers
  • Anthony Jeselnik: Fire in the Maternity Ward
  • Heat
  • Elevator to the Gallows
  • Good Morning
  • Umberto D.
  • How to Survive a Plague
  • Journey to Italy
  • The Times of Bill Cunningham
  • Undine
  • Ikiru
  • Voyage of Time: Life's Journey
  • Philadelphia
  • As I Was Moving Ahead Occasionally I Saw Brief Glimpses of Beauty
  • Short Cuts
  • The Tree of Life
  • Too Late to Die Young
  • Ingrid Bergman: In Her Own Words
  • Hotel by the River
  • They Shall Not Grow Old
  • Omelia contadina
  • Zero for Conduct
  • The Player
  • India Song
  • Biutiful
  • Carnival of Souls
  • Antonio Gaudí
  • Time
  • At Land
  • Meshes of the Afternoon
  • Survivors
  • November 22, 1963
  • The Umbrella Man
  • Vernon, Florida
  • American Dharma
  • Touch
  • Truman
  • The Fresh Prince of Bel-Air Reunion Special
  • À propos de Nice
  • L'Atalante
  • Taxi Driver
  • Fireball: Visitors From Darker Worlds
  • The Flying Train
  • The New World
  • Days of Heaven
  • The Unknown Known
  • Badlands
  • A Brief History of Time
  • La Ciénaga
  • Never Rarely Sometimes Always
  • Akira
  • A Brighter Summer Day
  • The Asphalt Jungle
  • Ace in the Hole
  • Inside 'Dr. No'
  • Dr. No
  • The Death & Life of John F. Donovan
  • I'm No Longer Here
  • McQueen
  • Fruitvale Station
  • Robin's Wish
  • Martin Eden
  • On the Beach at Night Alone
  • Borat Subsequent Moviefilm
  • On the Rocks
  • My Own Private Idaho
  • Stories We Tell
  • I Am Divine
  • Red Desert
  • In a Lonely Place
  • Anelka: Misunderstood
  • Yi Yi
  • Rebecca
  • My Own Private Idaho
  • Brokeback Mountain
  • His House
  • The Trial of the Chicago 7
  • The Forty-Year-Old Version
  • David Attenborough: A Life on Our Planet
  • The Lovers on the Bridge
  • Mauvais Sang
  • Rescued by Rover
  • Good Will Hunting
  • Anomalisa
  • The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley
  • News from Home
  • Yi Yi
  • No Home Movie
  • The Social Dilemma
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Christine
  • Simon Killer
  • Afterschool
  • The Devil All the Time
  • Bridges-Go-Round
  • La Haine
  • Beastie Boys Story
  • The Song of Avila
  • Daybreak Express
  • Luna
  • The Sea Inside
  • Bend It Like Beckham
  • Tenet
  • Annie Hall
  • Match Point
  • Faces Places
  • Pain and Glory
  • Inside Job
  • The Stunt Double
  • Midnight in Paris
  • Sideways
  • Wendy
  • Open Your Eyes
  • Jacob's Ladder
  • For All Mankind
  • The Little Story of Gwen from French Brittany
  • Wendy and Lucy
  • Wings of Desire
  • Paris, Texas
  • The American Friend
  • Kings of the Road
  • Waves
  • Wrong Move
  • Alice in the Cities
  • Porto
  • Persona
  • Popstar: Never Stop Never Stopping
  • Mucho Mucho Amor: The Legend of Walter Mercado
  • Palm Springs
  • First Cow
  • The Innocence
  • The Rider
  • Stories from the Kronen
  • The Sorrow and the Pity
  • The Truth
  • Avicii: True Stories
  • Like Crazy
  • Love, Antosha
  • Before Midnight
  • Restrepo
  • Margin Call
  • Martin (Hache)
  • Paris Is Burning
  • Les Misérables
  • Barrio
  • Da 5 Bloods
  • The Last Dance
  • L'Eclisse
  • Rocco and His Brothers
  • Purple Noon
  • Christine
  • Boyz n the Hood
  • Jeffrey Epstein: Filthy Rich
  • The Matrix
  • The Hateful Eight
  • Tigertail
  • Two Rode Together
  • Hard as Indie
  • The Spirit of the Beehive
  • May God Save Us
  • Young Mr. Lincoln
  • The Killing of a Sacred Deer
  • A Personal Journey with Martin Scorsese Through American Movies
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • Sincerely Louis C.K.
  • The August Virgin
  • Citizenfour
  • The Fog of War
  • The Quiet Man
  • The Grapes of Wrath
  • Persepolis
  • Blue
  • Stagecoach
  • Mondays in the Sun
  • To Kill a Mockingbird
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • The Thin Blue Line
  • Dogtooth
  • Alps
  • O.J.: Made in America
  • Kinetta
  • Zodiac
  • Se7en
  • Apocalypse: The Second World War
  • Shoah
  • The Pianist
  • Wildlife
  • Whiplash
  • Dear Diary
  • Waves

See all 250

World Map

Highly rated films Lost In Film is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • The Father
  • Mangrove
  • Shiva Baby
  • Red Post on Escher Street

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more