Lotrfan has logged 196 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
I Love You, Man

I Love You, Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
China Gate

China Gate

1957
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Vice

Vice

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sanjuro

Sanjuro

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Jules and Jim

Jules and Jim

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shoot the Piano Player

Shoot the Piano Player

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Pickpocket

Pickpocket

1959
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
L'Argent

L'Argent

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Overlord

Overlord

2018
×
Read the review Edit this entry  
14
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Can You Ever Forgive Me?

Can You Ever Forgive Me?

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
mid90s

mid90s

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Zama

Zama

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cat People

Cat People

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ali: Fear Eats the Soul

Ali: Fear Eats the Soul

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Bad Times at the El Royale

Bad Times at the El Royale

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Old Man & the Gun

The Old Man & the Gun

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Scanners

Scanners

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Carrie

Carrie

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Spider Baby

Spider Baby

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry