• Belfast

    Belfast

    ★★½

    Showplace ICON

    Y'all, Ciarán Hinds has a great idea about getting around rent, and I think we should try it

  • The Power of the Dog

    The Power of the Dog

    ★★★★½

    St Anthony Main, MSP Film Society

    Benny repressing his sexuality

    Me repressing my desire to turn around and yell at the only other people in the theater because they were talking through the whole fucking thing

    Greenwood aces again

    Need to revisit

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★★½

    Landmark Lagoon

    Mills kind of does ALICE IN THE CITIES. Robbie Ryan always great. Really hit close to home.

    Frustrated by the fact that the theater didn't feel the need to replace its projector bulb, as the projection brightness would flicker constantly.

    Still cried for a bunch of it.

  • Spencer

    Spencer

    ★★★½

    St Anthony Main, MSP Film Society

    Claire Mathon is a total legend
    Prime Greenwood
    Too bad Stewart still just doesn't register well for me as a performer
    Stilted, halting, and one note, always with the watery eyes
    Shown up at every turn by other performers
    Also cheesy, feel good ending
    But Mathon and Greenwood

  • Cobra Verde

    Cobra Verde

    ★★★½

    Trylon

    Some of the most arresting, haunting shots in all of Herzog's filmography, plus that one shot of two male pigs about to fuck

  • My Best Fiend

    My Best Fiend

    ★★★½

    Trylon

    {\__/}
    ( • . •)
    / >🦋

  • Aguirre, the Wrath of God

    Aguirre, the Wrath of God

    ★★★★★

    Trylon, TSPDT #102, TSPDT FF #106

    (whistling the flute tune all the way home)

  • Citizen Kane

    Citizen Kane

    ★★★★★

    Heights Theatre, 35 mm, TSPDT #1, TSPDT FF #9

    You either die the greatest film ever made, or you live long enough to see yourself become THE SOCIAL NETWORK

  • The French Dispatch

    The French Dispatch

    ★★★★

    Landmark Lagoon

    My companion, upon noticing Léa Seydoux, Christoph Waltz, Mathieu Amalric, and Jeffrey Wright:

    "Wow, this is giving me real James Bond vibes"

  • Nosferatu the Vampyre

    Nosferatu the Vampyre

    ★★★★½

    Trylon, TSPDT FF #666

    Have we dismissed the idea that vampires might've been responsible for the spread of covid-19?

  • House

    House

    ★★★★★

    Trylon, 35mm, TSPDT FF#250

    OG Keyboard Cat

  • Last Night in Soho

    Last Night in Soho

    ★★★

    Landmark Lagoon

    Can't think of another film in recent memory that made me desire to know how half the shots were pulled off, and also elicited significant distaste for its screenplay