Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
20
Parallel Mothers

Parallel Mothers

2021
×
★★★
Edit this entry  
18
The House

The House

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Murder of Laci Peterson

The Murder of Laci Peterson

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The 355

The 355

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Belfast

Belfast

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Sharp Objects

Sharp Objects

2018
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
08
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
05
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
Malcolm & Marie

Malcolm & Marie

2021
×
★★★½
Edit this entry  
04
United 93

United 93

2006
×
★★★★
Edit this entry  
04
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Villains

Villains

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★½
Edit this entry  
01
Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

Harry Potter 20th Anniversary: Return to Hogwarts

2022
×
★★★★
Edit this entry  
01
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
28 Days

28 Days

2000
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Landscapers

Landscapers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★½
Edit this entry