louise has logged 205 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Cruella

Cruella

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Edit this entry  
28
It's Kind of a Funny Story

It's Kind of a Funny Story

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Elf

Elf

2003
×
★★★★
Edit this entry  
22
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
28 Days

28 Days

2000
×
★★★
Edit this entry  
17
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Krampus

Krampus

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
A Long Way Down

A Long Way Down

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Coming Home in the Dark

Coming Home in the Dark

2021
×
★★★½
Edit this entry  
09
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Landscapers

Landscapers

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Rescue

The Rescue

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Spiral: From the Book of Saw

Spiral: From the Book of Saw

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Single All the Way

Single All the Way

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Penalty

The Penalty

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Pendle Witch Child

The Pendle Witch Child

2011
×
★★★
Edit this entry  
24
Killing Patient Zero

Killing Patient Zero

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Procession

Procession

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Love Hard

Love Hard

2021
×
Read the review Edit this entry  
20
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Maid

Maid

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry