louferrigno has logged 45 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rock 'n' Roll Nightmare

Rock 'n' Roll Nightmare

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
American Movie

American Movie

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Last Picture Show

The Last Picture Show

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
A Face in the Crowd

A Face in the Crowd

1957
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Warm Nights on a Slow Moving Train

Warm Nights on a Slow Moving Train

1987
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
In the Bedroom

In the Bedroom

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Selma

Selma

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantasy Island

Fantasy Island

2020
×
Read the review Edit this entry  
17
Breaking Away

Breaking Away

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shoot

Shoot

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Brimstone and Treacle

Brimstone and Treacle

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
American Splendor

American Splendor

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Jay and Silent Bob Reboot

Jay and Silent Bob Reboot

2019
×
Read the review Edit this entry  
13
October Sky

October Sky

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
5 Galaxies

5 Galaxies

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The Rhythm Section

The Rhythm Section

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Harlan County U.S.A.

Harlan County U.S.A.

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Trouble With Harry

The Trouble With Harry

1955
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Judy

Judy

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Rate It X

Rate It X

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Bull Durham

Bull Durham

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Frances Ha

Frances Ha

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
The New World

The New World

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Where'd You Go, Bernadette

Where'd You Go, Bernadette

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Return of the Secaucus Seven

Return of the Secaucus Seven

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Turning

The Turning

2020
×
Read the review Edit this entry  
04
The Big Chill

The Big Chill

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hairspray

Hairspray

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Marlina the Murderer in Four Acts

Marlina the Murderer in Four Acts

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry