louferrigno has logged 37 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Home of the Brave

Home of the Brave

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
Edit this entry  
28
Kung Fu Panda

Kung Fu Panda

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
Thunderball

Thunderball

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Goldfinger

Goldfinger

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Def by Temptation

Def by Temptation

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Some Kind of Heaven

Some Kind of Heaven

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Swiss Family Robinson

Swiss Family Robinson

1960
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Jackal

The Jackal

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Day of the Jackal

The Day of the Jackal

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Movie Talks & Quiz

Movie Talks & Quiz

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Birthday

Birthday

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Nice Girls Don't Explode

Nice Girls Don't Explode

1987
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Tenet

Tenet

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Your Name.

Your Name.

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Chernobyl

Chernobyl

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Tough Guys Don't Dance

Tough Guys Don't Dance

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Chernobyl: The Final Warning

Chernobyl: The Final Warning

1991
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
The Baby

The Baby

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Laura

Laura

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Misery

Misery

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Poppy

Poppy

1936
×
★★
Read the review Edit this entry  
04
The Wizard

The Wizard

1989
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
A

A

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mother Joan of the Angels

Mother Joan of the Angels

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry