louise has logged 528 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Fighting Generation

The Fighting Generation

1944
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Apocalypse Now Now

Apocalypse Now Now

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Night of the Ghouls

Night of the Ghouls

1959
×
★★★★½
Edit this entry  
31
David Lynch Cooks Quinoa

David Lynch Cooks Quinoa

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
31
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
Cat People

Cat People

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Rabbits

Rabbits

2002
×
Edit this entry  
30
H Is for House

H Is for House

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
The Girl in the Woods

The Girl in the Woods

2020
×
★★★
Edit this entry  
30
Mystery Box

Mystery Box

2018
×
★★
Edit this entry  
30
Time Trap

Time Trap

2014
×
★★½
Edit this entry  
30
Birdemic: Shock and Terror

Birdemic: Shock and Terror

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Slaughtered Vomit Dolls

Slaughtered Vomit Dolls

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Windows

Windows

1975
×
★★★
Edit this entry  
29
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Viramundo

Viramundo

1965
×
Edit this entry  
29
Onibaba

Onibaba

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Black Castle

The Black Castle

1952
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Death to 2020

Death to 2020

2020
×
Read the review Edit this entry  
28
M3LL155X

M3LL155X

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Soundtrack 7

Soundtrack 7

2016
×
Edit this entry  
28
Practice

Practice

2019
×
Edit this entry  
28
Talking Heads

Talking Heads

1980
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Aphex Twin: Windowlicker

Aphex Twin: Windowlicker

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Intoxication

Intoxication

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Eat My Shit

Eat My Shit

2015
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Annabelle Serpentine Dance

Annabelle Serpentine Dance

1895
×
Read the review Edit this entry  
27
Ringkämpfer

Ringkämpfer

1895
×
Edit this entry  
27
'E'

'E'

1981
×
Read the review Edit this entry  
27
The Kiss

The Kiss

1887
×
Edit this entry  
27
Vincent

Vincent

1982
×
★★★
Edit this entry  
27
Drums West

Drums West

1961
×
Read the review Edit this entry  
27
Mother

Mother

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Long Toast

Long Toast

2020
×
Read the review Edit this entry  
27
Rage Net

Rage Net

1988
×
Edit this entry  
27
Ai Que Vida!

Ai Que Vida!

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
M

M

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Inception

Inception

2010
×
Read the review Edit this entry  
27
Nimic

Nimic

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Stay Awake, Be Ready

Stay Awake, Be Ready

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Mistério na Colônia

Mistério na Colônia

2003
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Microwave Massacre

Microwave Massacre

1979
×
★★★
Edit this entry  
25
Ratatoing

Ratatoing

2007
×
Read the review Edit this entry  
25
AKA: The Lives of Waddy Tudor Jones

AKA: The Lives of Waddy Tudor Jones

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Fauve

Fauve

2018
×
Edit this entry  
25
Carnival of Souls

Carnival of Souls

1962
×
Read the review Edit this entry