Alexandria has logged 270 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
New Year's Evil

New Year's Evil

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Just Friends

Just Friends

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Noelle

Noelle

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
23
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good Witch's Destiny

The Good Witch's Destiny

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Bulbul's Nest

The Bulbul's Nest

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gosford Park

Gosford Park

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
The Abyss

The Abyss

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Jason Goes to Hell: The Final Friday

Jason Goes to Hell: The Final Friday

1993
×
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stay Alive

Stay Alive

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Awakening of Motti Wolkenbruch

The Awakening of Motti Wolkenbruch

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Devil Inside

The Devil Inside

2012
×
Read the review Edit this entry  
01
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Ice Princess

Ice Princess

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Good Liar

The Good Liar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Texas Chainsaw 3D

Texas Chainsaw 3D

2013
×
Read the review Edit this entry  
15
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
After

After

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cabin Fever

Cabin Fever

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Under the Eiffel Tower

Under the Eiffel Tower

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Motherless Brooklyn

Motherless Brooklyn

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Return to Horror High

Return to Horror High

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Devil's Rejects

The Devil's Rejects

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Countdown

Countdown

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Freaks

Freaks

1932
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
May

May

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Superman Returns

Superman Returns

2006
×
Read the review Edit this entry  
26
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
In the Shadow of the Moon

In the Shadow of the Moon

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sky High

Sky High

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Final Destination 5

Final Destination 5

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry