allison has logged 98 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Man from U.N.C.L.E.

The Man from U.N.C.L.E.

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
Edit this entry  
12
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The King

The King

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★
Edit this entry  
01
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★
Edit this entry  
31
I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

I Love You, Now Die: The Commonwealth v. Michelle Carter

2019
×
Edit this entry  
04
Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

Miss Congeniality 2: Armed and Fabulous

2005
×
★★★
Edit this entry  
04
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★★
Edit this entry  
14
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Game of Thrones: The Last Watch

Game of Thrones: The Last Watch

2019
×
Edit this entry  
11
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Book Club

Book Club

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Novitiate

Novitiate

2017
×
★★★
Edit this entry  
17
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Unicorn Store

Unicorn Store

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Frozen Planet

Frozen Planet

2011
×
★★★★
Edit this entry  
30
Faces Places

Faces Places

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blackfish

Blackfish

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Big Short

The Big Short

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
What a Girl Wants

What a Girl Wants

2003
×
★★★
Edit this entry  
27
Enron: The Smartest Guys in the Room

Enron: The Smartest Guys in the Room

2005
×
★★
Edit this entry  
26
Dirty Grandpa

Dirty Grandpa

2016
×
Read the review Edit this entry  
26
12 Years a Slave

12 Years a Slave

2013
×
★★★★
Edit this entry  
24
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★
Edit this entry  
23
The Revenant

The Revenant

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Icarus

Icarus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joy

Joy

2015
×
★★
Edit this entry  
16
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry