allison has logged 20 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
All Quiet on the Western Front

All Quiet on the Western Front

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Love, Rosie

Love, Rosie

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Race

Race

2016
×
★★★
Edit this entry  
08
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Olympia Part Two: Festival of Beauty

Olympia Part Two: Festival of Beauty

1938
×
Edit this entry  
08
Olympia Part One: Festival of the Nations

Olympia Part One: Festival of the Nations

1938
×
Read the review Edit this entry  
08
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
Read the review Edit this entry  
06
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
Read the review Edit this entry  
03
The Witch

The Witch

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry