Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Murder Mystery

Murder Mystery

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Playtest

Black Mirror: Playtest

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Chaos Walking

Chaos Walking

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Love

Love

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Ocean's Eleven

Ocean's Eleven

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Saving Face

Saving Face

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Scream 4

Scream 4

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Scream 3

Scream 3

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Kajillionaire

Kajillionaire

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Summer of Sangaile

The Summer of Sangaile

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Lola

Lola

1981
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Antebellum

Antebellum

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Tell It to the Bees

Tell It to the Bees

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Thirteen

Thirteen

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burning

Burning

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Girl Who Killed Her Parents

The Girl Who Killed Her Parents

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Boy Who Killed My Parents

The Boy Who Killed My Parents

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Black Mirror: White Christmas

Black Mirror: White Christmas

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry