• The Devils

    ★★★★½

  • Rosemary's Baby

    ★★★½

  • Belle de Jour

    ★★★★½

  • Entranced Earth

    ★★★★

  • Incubus

    ★★★

  • Who's Afraid of Virginia Woolf?

    ★★★★½

  • Repulsion

    ★★★½

  • Band of Outsiders

    ★★★★

  • Black God, White Devil

    ★★★★

  • The Servant

    ★★★★

  • The Exterminating Angel

    ★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★½

  • Jules and Jim

    ★★★½

  • Splendor in the Grass

    ★★★

  • Breakfast at Tiffany's

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★

  • The Apartment

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★½

  • Vertigo

    ★★★★

  • The Three Faces of Eve

    ★★★★½

  • The Seven Year Itch

    ★★★½

  • Rear Window

    ★★★½

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Rome, Open City

    ★★★★

  • Bringing Up Baby

    ★★★★

  • The Cabinet of Dr. Caligari

    ★★★★