Mr. Tambourine Man has logged 463 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Babenco: Tell Me When I Die

Babenco: Tell Me When I Die

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Godfather: Part III

The Godfather: Part III

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
David Lynch: The Art Life

David Lynch: The Art Life

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Rabbits

Rabbits

2002
×
Edit this entry  
14
The Grandmother

The Grandmother

1970
×
Edit this entry  
14
Beautiful Boy

Beautiful Boy

2018
×
★★★
Edit this entry  
13
The Alphabet

The Alphabet

1969
×
Edit this entry  
13
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Edit this entry  
13
Searching for Sugar Man

Searching for Sugar Man

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shirley

Shirley

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Edit this entry  
11
Saint Frances

Saint Frances

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Miss Juneteenth

Miss Juneteenth

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Forty-Year-Old Version

The Forty-Year-Old Version

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Swallow

Swallow

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Stardust

Stardust

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Straight Story

The Straight Story

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Falling Down

Falling Down

1993
×
★★★★
Edit this entry  
28
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Twin Peaks: The Return

Twin Peaks: The Return

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Twin Peaks: The Missing Pieces

Twin Peaks: The Missing Pieces

2014
×
Edit this entry  
20
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Edit this entry  
12
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Tea for Two

Tea for Two

2018
×
Edit this entry  
10
Superman

Superman

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Untouchables

The Untouchables

1987
×
★★★★
Edit this entry  
06
Scent of a Woman

Scent of a Woman

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
Read prior review Edit this entry  
31
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Read prior review Edit this entry  
30
Faust

Faust

1926
×
★★★★½
Edit this entry