Luke has logged 63 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
07
Mank

Mank

2020
×
Read the review Edit this entry  
06
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Other One: The Long, Strange Trip of Bob Weir

The Other One: The Long, Strange Trip of Bob Weir

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Wall Street

Wall Street

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Futile and Stupid Gesture

A Futile and Stupid Gesture

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Longest Yard

The Longest Yard

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Feels Good Man

Feels Good Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Con Air

Con Air

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Trumbo

Trumbo

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Real Steel

Real Steel

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Double Jeopardy

Double Jeopardy

1999
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
WarGames

WarGames

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
First Cow

First Cow

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Car

The Car

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The King

The King

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ender's Game

Ender's Game

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Seven Psychopaths

Seven Psychopaths

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Logan Lucky

Logan Lucky

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Lincoln Lawyer

The Lincoln Lawyer

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Platform

The Platform

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Point Break

Point Break

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Founder

The Founder

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Guns Akimbo

Guns Akimbo

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
An American Pickle

An American Pickle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry